Pielęgniczka Ramireza (Mikrogeophagus ramirezi)

Pielęgniczka Ramireza (Mikrogeophagus ramirezi) – endemiczny gatunek z rodziny pielęgnicowatych (Cichlidae). Pokojowa i spokojna ryba nadająca się do akwarium towarzyskiego.

NAZWA:Pielęgniczka Ramireza (Mikrogeophagus ramirezi)
RODZINA: Pielęgnicowate
BIOTOP: Ameryka Południowa
ROZMIAR: Średni 5-7 cm
AKWARIUM: Średnie 60 cm długości
WODA:
Temp.: 24-30ºC, miękka - średnio twarda
POKARM: Żywy, mrożony, suchy
ROZMNAŻANIE: Jajorodne
DŁUGOŚĆ ŻYCIA: 3-4 lata
CENA: 6-10 ZŁ

OPIS: Pielegniczki Ramireza występują w Ameryce Południowej na obszarze Wenezueli i Kolumbii. Zamieszkują przede wszystkim spokojne, gęsto zarośnięte rzeki i strumienie o mulistym lub piaszczystym dnie. Swym zasięgiem obejmuje dorzecze rzeki Orinoko, szczególnie w dorzeczu rzek Apure, Meta i Vichada.
Pięlegniczki Ramireza dorastają do 6 – 7 cm – samce nieco większe i intensywniej ubarwione. Przednie promienie płetwy grzbietowej u samca są czarne. Trzeci i czwarty są silnie wydłużone. Płetwa grzbietowa i odbytowa ostrzej zakończone. Samiczka mniejsza, mniej intensywnie ubarwiona, w części brzusznej bardziej zaokrąglona, z błyszczącymi plamami czerwonego koloru.
Rybka ma pokojowy i towarzyski temperament, może być trzymana w akwarium wielogatunkowym razem z innymi spokojnymi rybami. W czasie zalotów i tarła broni swojego rewiru. Pielęgnica Ramireza żyje ok 3 lat czasem dożywa 4.

ODŻYWIANIE: Ryba ta preferuje głównie żywy pokarm ale potrafi dostosować się do podawania pokarmu mrożonego lub suchego. Jako pokarm żywy preferuje larwy komarów, szklarki, oczliki i doniczkowca, widłonogi, wioślarki.
AKWARIUM: Pielęgniczka Ramireza nadaje się do hodowania w akwariach towarzyskich wraz z rybami o podobnych wymaganiach temperaturowych, podobnej twardości wody i tym samym odczynie pH wody. Akwarium powinno być gęsto obsadzone roślinami i z przestrzenią do pływania. Jako podłoże najlepiej użyć jasnego drobnoziarnistego piasku. W akwarium dodatkowo powinny się znajdować liczne kryjówki w postaci korzeni kamieni czy łupin korzeni.
Gatunek ten jest wrażliwy na jakość wody. W zbiorniku należy zapewnić dobrą filtrację oraz regularne podmiany wody.

Polecamy:   Paletka dyskowiec (Symphysodon aequifasciatus)

ROZMNAŻANIE: Ramirezy są gatunkiem monogamicznym. W akwarium łączą się w stałe pary. Tarło powinno się odbywać w osobnym zbiorniku. Samica składa jaja (nawet do 200 sztuk) na wcześniej wybranym i przygotowanym twardym podłożu (np. kamień, skorupa doniczki). Z reguły oboje rodzice opiekują się ikrą i narybkiem, jednak może się zdarzyć, że zjedzą część jaj. Wylęg następuje po 4 dniach, a po kolejnych 4 rybki swobodnie pływają w poszukiwaniu pożywienia.

UWAGI: W wyniku długoletniego selekcjonowania i krzyżowania obecnie hodowane pielęgniczki Ramireza są dużo intensywniej ubarwione niż ryby żyjące dziko. Oprócz standardowej odmiany wyhodowano też pielęgniczki z długimi, welonowymi płetwami, odmianę “złotą”, niebieską „Electric Blue”, oraz białą, albinotyczną. Jednak najbardziej popularną odmianą wśród akwarystów to ubarwienie naturalne.