Pistia Rozetkowa (Pistia Stratiotes)

Pistia Rozetkowa (Pistia Stratiotes) – to jedna z najpopularniejszych roślin pływających spotykanych w akwariach. W sprzyjających warunkach rośnie szybko pokrywając całą powierzchnię tafli wody.

NAZWA: Pistia Rozetkowa (Pistia Stratiotes)
INNE NAZWY: Topian osokowaty, Sałata wodna, Sałata nilowa, Pistia osokowata, pistia pływająca.
SYNONIMY: Pistia stratiotes Linne
RODZINA: Obrazkowate
POCHODZENIE: Roślina kosmopolityczna – strefy tropikalne i subtropikalne
WYSOKOŚĆ: 10 cm
WYMAGANIA ŚWIETLNE: Średnie - b.wysokie
WODA:Temperatura: 25 – 27°C,
twardość wody: miękka - twarda
TEMPO WZROSTU: Szybkie
TRUDNOŚĆ UPRAWY: Łatwa / Średnio trudna

OPIS: Pistia rozetkowa (Pistia stratiotes) to gatunek rośliny będący jedynym przedstawicielem monotypowego rodzaju Pistia. Jest rośliną kosmopolityczną zarastająca stawy, jeziora i rozlewiska rzeczne w subtropikalnych i tropikalnych rejonach Świata. Często uznawana jest jako uciążliwy chwast (w niektórych stanach Stanów Zjednoczonych uprawa tego gatunku jest zabroniona). W Europie Środkowej została rozpowszechniona jako roślina akwariowa, wprowadzana także do zbiorników otwartych i przejściowo dziczejąca.
Dorasta do 10 cm, posiada zamszowe, grube, jasnozielone liście ułożone w rozetę, przypominając kapustę lub sałatę przez co nazywana jest sałatą wodną. Korzenie gęste, pierzaste i delikatne swobodnie pływają w toni wodnej. Pistia jest rośliną kwitnącą, posiadającą pęd kwiatowy na którym widać drobne, żółtawe kwiaty.
Pistia pływająca bo tak też jest nazywana Pistia stratiotes doskonale nadaje się do zacieniania zbiornika, gdzie zapewnia idealne warunki dla roślin cieniolubnych np. Anubiasów, microsoriów, bolbitisów. Sprawdza się także doskonale jako schronienie dla narybku czy młodych krewetek.

UPRAWA: Roślina nie jest skomplikowana w uprawie. By stworzyć odpowiednie warunki uprawy, roślinie należy zapewnić silne oświetlenie temperaturę wody 25-27°C. Akwarium powinno być wyposażone w pokrywę lub szybę nakrywową – Pistia lubi nagrzane (temperatura 25-30°C) i wilgotne powietrze. Jest gatunkiem wrażliwym na niskie temperatury oraz skraplającą się parę wodną na powierzchni jej liści. Delikatne liście w kontakcie z wodą niszczeją, żółkną, brunatnieją i zamierają.

Polecamy:   Limnobium rozłogowe

Rozmnaża się przez rozłogi bardzo szybko i ekspansywnie zarasta powierzchnię. Możliwe jest również rozmnażanie za pomocą nasion.

SADZENIE: Pojedyncze egzemplarze rośliny umieszczamy na tafli wody tak by liście kolejnych rozet nie nachodziły na siebie.

NAWOŻENIE: Nie wymaga nawożenia i podawania CO2.

UWAGI: Pistia Rozetkowa ma wiele synonimów: topian osokowaty, sałata wodna, sałata nilowa, piscja osokowata, pistia pływająca.

CIEKAWOSTKI: W Stanach Zjednoczonych Pistia jest uznawana za “chwast” który zwalczany jest w zbiornikach wodnych na kilka sposobów:
– mechanicznie (przez zbiór i usuwanie roślin z powierzchni wody),
– chemicznie (za pomocą pestycydów),
– biologicznie (za pomocą żerujących na pistii owadów).