Platydora kolczasta (Platydoras Armatulus)

Platydora kolczasta (Platydoras Armatulus) – słodkowodna ryba z rodziny kirysowatych (Doradidae) hodowana w akwariach. Gatunek spokojny, łatwy w hodowli i nadający się do zbiorników towarzyskich.

NAZWA: Platydora kolczasta (Platydoras Armatulus)
INNE NAZWY: Sum liniowy
SYNONIM: Doras armatulus Valenciennes
RODZINA: Kiryskowate (Callichthyidae)
BIOTOP: Ameryka Południowa
ROZMIAR: Duży 15 (samica) - 20 cm (samiec)
AKWARIUM: Średnie-duże, min. pojemność dla pary 100 litrów
WODA: Temp.: 24 – 28 ºC,
pH: 6,0 – 7,0
miękka do średnio twardej
POKARM: Żywe larwy, mrożony, pokarm płatkowy, granulat
ŻEROWANIE: Dno akwarium
ROZMNAŻANIE: Jajorodne
CENA: 8 - 10 ZŁ

OPIS: Platydora kolczasta to gatunek słodkowodny, pochodzący z Ameryki Południowej. Jego naturalne siedliska to czarne wody Amazonki oraz jej dorzecza.
Gatunek ten to ryba sumokształtna z rodziny kirysowatych, charakteryzująca się pasiastym ubarwieniem. Jasnobeżowe, wąskie paski na przemian z ciemnymi i szerokimi pasami. Podbrzusze jasne. Platydora kolczasta to ryba której łuski są przekształcone w pancerz z wystającymi kolcami które widoczne są wzdłuż linii bocznej oraz na ogonie. Także płetwy piersiowe oraz grzbietowa są ząbkowane. Mimo takiego uzbrojenia ryby te są bardzo spokojne i towarzyskie ale potrafiące się bronić przed agresywnymi rybami. Same jednak nie zaczepiają i wszczynają awantur, jedynie można im zarzucić zjadanie narybku i niewielkich ryb.
Platydora kolczasta to gatunek aktywny głównie wieczorem i nocą ale w warunkach akwariowych szybko przyzwyczaja się do światła dziennego.

ODŻYWIANIE: Gatunek wszystkożerny. Chętnie przyjmuje pokarmy żywe i mrożone a także pokarm suchy i w postaci granulatu i tabletek. Jest zachłanna na jedzenie i łatwo ją przekarmić.

AKWARIUM: Zbiornik średniej wielkości o pojemności minimum 100l. W akwarium powinno być dużo kryjówek w postaci korzeni, łupin kokosowych, roślin czy kamieni i skalnych grot. Podłoże powinno miękkie najlepiej piasek lub drobny żwir. Ryby te lubią kopać kryjówki pod kamieniami lub korzeniami. Woda powinna mieć następujące parametry: temperaturę 24 – 28 °C, pH: 6,0 – 7,0. Woda miękka do średnio twardej.
Platydora kolczasta jest rybą którą możemy hodować w zbiornikach ogólnych ale pod pewnymi warunkami: za towarzystwo należy dobrać odpowiedniej wielkości ryby. Mniejsze gatunki ryb mogą zostać zjedzone.

Polecamy:   Kiryśnik czarnoplamy (Megalechis thoracata)

ROZMNAŻANIE: Jajorodne. Brak danych na temat rozmnażania tego gatunku w akwarium.

UWAGI: Platydora kolczasta posiada łuski przekształcone w pancerz i ostre kolce dlatego nie powinno się tych ryb w plastikowych workach które mogą zostać uszkodzone.