Półdziobek karłowaty (Dermogenys pusillus)

Półdziobek karłowaty (Dermogenys pusillus) – niewielka słodkowodna, żyworodna ryba o bardzo ciekawym wyglądzie i zachowaniu.

NAZWA: Półdziobek karłowaty (Dermogenys pusillus)
SYNONIM: Dermogenys pusillus, Dermogenys burmanicus, Dermogenys siamensis
RODZINA: Zenarchopteridae
BIOTOP: Azja
ROZMIAR: Mały 6 - 8 cm
AKWARIUM: Średnie-duże, min. długość dla pary 60 cm
WODA: Temp.: 24-28ºC,
twardość wody: 10 - 20°dGH,
pH wody: 6,5 -8,0
POKARM: Żywe larwy, mrożony, pokarm płatkowy
ŻEROWANIE: Przy tafli wody
ROZMNAŻANIE: Żyworodne
DŁUGOŚĆ ŻYCIA: 2 – 4 lata
CENA: 5 -10 ZŁ

OPIS: Gatunek ten jest przedstawicielem rodziny Zenarchopteridae i pochodzi z Południowo-Wschodniej Azji. Zamieszkuje wody w Indiach, Brimie, Tajlandii, Wietnamie, Kambodży, Filipinach, Malezji i Indonezji. Jego siedliska to wody stojące lub wolno płynące w postaci rzek, potoków, jezior i stawów oraz zalanych pól. Rzadko spotykany także w wodach o lekkim zasoleniu.
Półdziobki karłowate to niewielkie ryby, samce dorastają do 5 – 6 cm zaś samice do około 8 cm. Ciało tych ryb jest cylindryczne, długie i z grzbietem o niemal prostej linii dzięki czemu jest przystosowane do życia tuż pod powierzchnią wody. Charakterystyczna dla tego gatunku jest dolna szczęka która która jest mocno wydłużona i nieruchoma. Górna szczęka jest krótka i elastyczna dzięki czemu ułatwia polowanie przy powierzchni wody.
Samice są większe i pełniejsze od samców. Samce mają bardziej żywe kolory a przednia część płetwy odbytowej przekształcona jest w andropodium.
Ryby te przebywają głównie w górnej części akwarium, tuż pod powierzchnią wody. Są rybami spokojnymi i płochliwymi. Samce są agresywne względem rywali z którymi, często walczą chwytając się za szczęki.

ODŻYWIANIE: Ryby te najchętniej przyjmują pokarmy żywe które pobierają wyłącznie z powierzchni wody. Najlepszym dla nich pokarmem to żywe muszki owocówki, larwy komarów, rozwielitki, oczliki a także świeżo wylęgły narybek pływający przy powierzchni wody. Oferowane w handlu ryby przyzwyczajone są do pobierania pokarmów mrożonych a nawet pokarmów płatkowych.
Półdziobek karłowaty to gatunek wymagający, jego dieta powinna być maksymalnie urozmaicona. Częste zmiany pokarmu przyczyniają się do większej płodności ryb.

Polecamy:   Gupik Endlera (Poecilia wingei)

AKWARIUM: Półdziobki karłowate to ryby które lubią akwaria o dużej powierzchni tafli wody, głębokość zbiornika nie ma takiego znaczenia. Lubią także gęstą roślinność rosnącą na lub blisko tafli wody. Wśród tych roślin ryby te spędzają większość życia.
Zbiornik powinien być przykryty oraz posiadać wydajną filtrację. Podmiany wody powinny być częste ale małe by nie wpływały zbytnio na zmiany temperatury i parametry wody.
Towarzystwem dla Półdziobka karłowatego powinny być ryby łagodne o podobnej wielkości.
Samce tego gatunku są wojownicze i walczą między sobą dlatego należy odpowiednio dobrać ich ilość do wielkości zbiornika
.

ROZMNAŻANIE: Półdziobek karłowaty należy do ryb żyworodnych. W odróżnieniu od innych żyworódek takich jak np. popularne Gupiki, trudno rozmnaża się go w akwariach. Największym problem to rodzące się młode które często rodzą się martwe. By temu zapobiec należy dodawać do podawanych pokarmów witaminę D.
Ryby tego gatunku do tarła przystępują w akwariach w których żyją. Ciąża trwa od 5 do 7 tygodni. Z jednego miotu rodzi się 10 – 30 młodych które często mogą być zjadane przez dorosłe osobniki. Młode najlepiej odseparować od rodziców. Podobnie jak w przypadku innych żyworódek, młode są łatwe w odchowaniu. Po urodzeniu przyjmują drobne pokarmy takie jak larwy solowca czy sproszkowany pokarm płatkowy.

UWAGI: Półdziobek karłowaty sprowadzony został do Europy w 1905 roku.