Ponikło igłowate (Eleocharis acicularis)

Eleocharis acicularis – niewielka, atrakcyjnie prezentująca się trawiasta roślina z rodziny Cyperaceae (ciborowate). Często spotykana w akwariach gdzie tworzy gęste, jasnozielone trawniki.

NAZWA: Ponikło igłowate (Eleocharis acicularis)
INNE NAZWY: Trawa akwariowa
SYNONIMY:
RODZINA: Ciborowate (Cyperaceae)
POCHODZENIE: Roślina kosmopolityczna. Strefy tropikalne, subtropikalne czasem cieplejsze rejony strefy umiarkowanej
WYSOKOŚĆ: 10 - 15 cm
SZEROKOŚĆ:1 - 2 mm
WYMAGANIA ŚWIETLNE: Średnie – bardzo wysokie
WODA: Temperatura: 5 – 25°C
pH: 6.0 - 7.5,
TEMPO WZROSTU:
Umiarkowane
TRUDNOŚĆ UPRAWY: Łatwa - średnio trudna

OPIS: Ponikło igłowate jest gatunkiem kosmopolitycznym, występuje w strefach tropikalnych, subtropikalnych a także w cieplejszych rejonach strefy umiarkowanej, takich kontynentów jak: Australia, Azja, Europa oraz Ameryka. Zasiedla obszary bagienne, tereny podmokłe oraz brzegi zbiorników wodnych.
Eleocharis acicularis potocznie nazywany jest trawą akwariową tworzy piękne, zielone, trawiaste darnie. Osiąga wysokość 10 – 15 cm. Posiada pełzające, mocno rozgałęzione kłaczę, głęboko wrastające w podłoże. Z kłącza wyrastają bardzo cienkie, pionowe i dość twarde źdźbła koloru zielonkawoszarego, przy czubku brązowawe.

UPRAWA: Gatunek ten jak większość roślin trawnikowych wymaga dużej ilości światła (około 1W/l wody), najlepiej rozwija się w niezbyt wysokich akwariach.
Ponikło igłowate to gatunek odporny i wytrzymały, toleruje szeroki zakres temperatury wody 5-25 °C. Woda powinna być miękka do twardej o pH 6 – 7,5. W sprzyjających warunkach wytwarza dużą ilość rozłogów, dzięki czemu tworzy obszerne i zwarte darnie.
Doskonale znosi strzyżenie – zbyt wysokie źdźbła skracamy za pomocą ostrych nożyczek. Strzyżenie pozytywnie wpływa na kondycję i zagęszczenie rośliny.

SADZENIE: Sadzimy w grupie, na pierwszym lub drugim planie w zależności od wielkości zbiornika i aranżacji zbiornika. Najlepiej rośnie posadzona w grubej warstwie drobnoziarnistego żyznego podłoża, wzbogaconego minerałami lub kulkami gliniano-torfowymi. Sadzimy dość gęsto, w odległości 2 – 4 cm, używając pęsety. Do nasadzeń używamy małych pęczków rośliny które umieszczamy w podłożu. Roślina potrzebuje około 2 – 3 tygodni na aklimatyzację.

Polecamy:   Alternanthera reineckii sp. Mini

NAWOŻENIE: Wskazane jest nawożenie CO2 oraz nawozami żelazowymi

UWAGI: Jest rośliną która bardzo dobrze rozwija się w paludarium. Nadaje się także jako roślina do stawów i oczek wodnych w których często jest w stanie przeżyć okres zimowy.