Prętnik karłowaty (Colisa lalia)

Prętnik karłowaty (Colisa lalia) słodkowodna ryba akwariowa z rodziny guramiowatych, jedna z najbarwniejszych ryb akwariowych.

NAZWA: Prętnik karłowaty (Colisa lalia)
SYNONIM:Dwarf Gourami
RODZINA: Guramiowate
BIOTOP: Azja
ROZMIAR: Mały 6 - 8 cm
AKWARIUM: Średnie min 60 cm długości
WODA: Temp.: 22-27ºC, miękka do średnio twardej, pH: 6.0 - 7.5 pH
POKARM: Mrożony, suchy, żywy
ŻEROWANIE:Przy tafli wody
ROZMNAŻANIE: Jajorodne
DŁUGOŚĆ ŻYCIA: 4-5 lat
CENA: 6-10 ZŁ

OPIS: Pochodzi z Południowej Azji. W środowisku naturalnym zamieszkuje zarośnięte, płytkie i nagrzane jeziora, rowy i pola ryżowe. Występuje na obszarach Pakistanu, Indii i Bangladeszu. Do europy gatunek ten po raz pierwszy sprowadzono w 1874 roku.
Ciało Prętnika karłowatego jest mocno bocznie spłaszczone, jajowatego kształtu. Płetwa grzbietowa wąska i długa, praktycznie przez całą długość ciała. Płetwa odbytowa także bardzo długa ale wąska. Płetwy brzuszne blisko głowy i przekształcone w długie “wąsy czuciowe”. Służą one jako organy dotykowe w mętnych wodach w jakich w naturze żyje ta ryba. Otwór gębowy mały, skierowany w górę, z mocno zarysowaną dolną wargą. Dorastają do 5-6 cm długości.
Różnica w dymorfizmie jest wyraźna między osobnikami. Samiec posiada koniec części płetwy grzbietowej ostro zakończoną, ogonowa jest lekko spiczasta. Przez tułów wiśniowego koloru przebiegają skośnie ku tyłowi ułożone czerwono-niebiesko-turkusowe pręgi o różnych odcieniach. Rysunek pręg przebiega również na płetwie grzbietowej, odbytowej i ogonowej. Głowa, skrzela i dolna część brzucha błyszcząco niebieska. Oko brązowo-czerwone z pionowym pasem
Samica skromniej ubarwiona, w kolorze szarozielonkawym, szarobrązowym. Płetwa grzbietowa zaokrąglona. Pręgi słabo uwidocznione.
Prętnik karłowaty gatunek z okoniokształtnych wyposażony w pomocniczy narząd oddechowy – labirynt który umożliwia on oddychanie powietrzem atmosferycznym. Stosunkowo łagodne, samce w zbyt małym akwarium mogą przejawiać agresje wobec współmieszkańców.

ODŻYWIANIE: Prętniki w naturze żywią się małymi bezkręgowcami i glonami. W warunkach akwariowych przyjmują pokarm suchy, żywy czy mrożony.

Polecamy:   Bojownik syjamski (Betta splendens)

AKWARIUM: Ryby spokojne i towarzyskie ale dość płochliwe. Dla pary lub haremu wystarczy już zbiornik o pojemności 60l. Najlepiej czują się w gęsto obsadzonym akwarium z przestrzenią do pływania. Wskazane są także rośliny pływające ale nie powinny one pokrywać całego lustra wody – Prętliki oddychają powietrzem atmosferycznym pobieranym znad powierzchni wody. Z tego też powodu akwarium powinno być przykryte a temperatura wody nie powinna spaść poniżej 22 0 C. Wymagana jest okresowa, częściowa wymiana wody (ok. 1/3 pojemności akwarium).
Prętnik karłowaty jest wrażliwą rybą na obecność w wodzie związków azotu. Z tego powodu należy zapewnić mu w akwarium odpowiednią filtrację wody.

ROZMNAŻANIE: Dojrzałość płciową Prętnik karłowaty osiąga dość wcześnie, już po ok. 8 miesiącach.
Do tarła należy ogrzać wodę o 3-4 stopnie większą od tej w której przebywały do tej pory. Zbiornik z niskim poziomem wody powinien być obsadzony drobnymi roślinami, wśród których pod po wierzchnią wody samiec buduje gniazdo z piany utworzonej z pęcherzyków powietrza. Część godowa odbywa się pod gniazdem. Samiec otacza samicę swoim ciałem, a w tym czasie samica składa ikrę. Ikra, która jest lżejsza od wody unosi się w górę w kierunku gniazda. W tym czasie samiec zapładnia jajeczka a ikrę, która nie trafiła do gniazda jest zbierana przez samca i umieszczana w zbudowanym wcześniej gnieździe. Następnie samiec przejmuje obowiązki opieki nad gniazdem i ikrą. Po tarle samicę należy odłowić gdyż jest przeganiana przez samca.
Po około 2-3 dniach następuje wylęg narybku. Zawartość woreczka żółtkowego wystarcza młodym rybkom na okres dwóch dni. Po tym czasie młode szukają pożywienia. W tym czasie można samca odłowić i rozpocząć karmić młode bardzo drobnym pokarmem (wrotki, pantofelki). Młode osobniki w ubarwieniu są podobne do samicy.
Po 10 dniach u narybku wykształca się błędnik i narybek zaczyna oddychać powietrzem atmosferycznym. Z tego też powodu zbiornik musi być przykryty aby zapewnić rybom taką samą temperaturę powietrza co wody.
Rosną bardzo nierównomiernie i podatne są na choroby.

Polecamy:   Gurami mozaikowy (Trichopodus leerii)

UWAGI: W handlu dostępne są inne odmiany barwne Prętnika karłowatego takie jak “Sunset” czy “Neon”. Odmiany te wyhodowano w Azji (Singapur). Z wyhodowaniem tych odmian wiąże się historia wykradzenia z fermy hodowlanej 32 000 ryb, które następnie sprzedawano jako Colisa „gukengi”.