Prętnik trójbarwny (Trichogaster chuna)

Prętnik trójbarwny (Trichogaster chuna) – niewielka słodkowodna ryba z rodziny guramiowatych (Osphronemidae), ciekawie ubarwiona, bywa hodowana w akwariach.

NAZWA: Prętnik trójbarwny Trichogaster chuna)
INNE NAZWY: Prętnik miodowy, Prętnik morelowy
SYNONIM: Honey Gourami
RODZINA: Guramiowate (Osphronemidae)
BIOTOP: Azja
ROZMIAR: Mały 5 - 7 cm
AKWARIUM: Średnie - duże, min. długość 60 cm
WODA: Temperatura: 24 - 28ºC,
pH 6 – 7,5,
twardość: 2 - 15 ºdGH
POKARM: Żywe larwy, mrożony, pokarm płatkowy
ŻEROWANIE: Przy tafli wody
ROZMNAŻANIE: Jajorodne
DŁUGOŚĆ ŻYCIA: 4 - 5 lat
CENA: 9 - 15 ZŁ

OPIS: Prętnik trójbarwny zwany jest także Prętnikiem miodowym w naturze występuje w północno-wschodnich Indiach oraz Bangladeszu. Zamieszkuje głównie wolno płynące lub stojące wody z gęstą roślinnością takie jak stawy, rowy, mniejsze rzeki i strumienie oraz tereny zalewowe.
Samce tego gatunku dorastają do 6 -7 centymetrów, samice są nieco mniejsze a ich długość to około 5 centymetrów. Podobnie jak u innych przedstawicieli rodziny guramiowatych, samice Prętnika trójbarwnego są także mniej kolorowe.
Atrakcyjnie ubarwione ciało jest koloru pomarańczowego z podbrzuszem ciemno niebieskim lub czarnym (barwa ta zachodzi na płetwę odbytową). Obrzeże płetwy grzbietowej jest natomiast koloru żółtego. Mniej atrakcyjna samica jest praktycznie jednego koloru – jasno beżowego z brązowym paskiem przechodzącym wzdłuż boku.
W handlu dostępne są inne formy barwne które uzyskano poprzez selekcję. Najczęściej spotykane odmiany to czerwona, rubinowa oraz złota która bywa mylona z czerwoną odmianą Prętnika karłowatego.
Najczęściej przebywa w górnych partiach wody. Posiadają dodatkowy narząd, który umożliwia im oddychanie powietrzem atmosferycznym – labirynt.

ODŻYWIANIE: W środowisku naturalnym ryby te są drapieżnikami polującymi na niewielkie owady i bezkręgowce. W warunkach akwariowych przyjmują większość dostępnych pokarmów nie sprawiając problemów. Dieta powinna być urozmaicona w składzie której nie powinno zabraknąć pokarmów żywych lub mrożonych.

AKWARIUM: Prętnik trójbarwny należy do ryb które lubią duże i dobrze obsadzone zbiorniki. Minimum dla haremu to akwarium o długości 60 cm (54 litry).
Zbiornik w którym zamieszkają Prętniki trójbarwne powinien być gęsto obsadzony roślinnością, także pływającą która przytłumi oświetlenie. Wśród roślin można umieścić dekoracje w postaci korzeni, gałęzi lub kamieni.
Filtracja w akwarium nie powinna być zbyt silna – ryby te nie lubią mocnego prądu wody. Zbiornik powinien być przykryty. Pokrywa zapewni wyrównanie temperatur wody i powietrza nad taflą wody. Jest to bardzo ważne, ryby te oddychają powietrzem atmosferycznym i przy dużych różnicach temperatur może dojść do przeziębienia się ryb.
Gatunek ten jak najbardziej nadaje się do zbiorników towarzyskich, trzeba jedynie dobrać mu odpowiednie towarzystwo. Należy unikać ryb agresywnych, terytorialnych i zbyt ruchliwych. Prętniki miodowe to ryby spokojne i nieśmiałe jedynie samce wobec siebie mogą przejawiać zachowania terytorialne.

Polecamy:   Prętnik karłowaty (Colisa lalia)

ROZMNAŻANIE: Trichogaster chuna jest gatunkiem jajorodnym. Samiec buduje z piany i fragmentów roślin gniazdo przy lustrze wody. Po odbytym tarle opiekuje się nim, a samicę należy odłowić. Tarło jest dość spektakularne i raczej agresywne. Po około 4-5 dniach wylęgają się młode. W momencie rozpoczęcia żerowania karmimy je larwami solowca, a wraz ze wzrostem przyzwyczajamy do większych pokarmów suchych.