Proporczykowiec Gardnera (Fundulopanchax gardneri)

NAZWA: Proporczykowiec Gardnera (Fundulopanchax gardneri)
INNE NAZWY: Proporczykowiec nigeryjski
SYNONIM: Steel-blue Killifish
RODZINA: Szczupieńczykowate (Aplocheilidae)
BIOTOP: AFRYKA
ROZMIAR: Mały 6 - 7 cm
AKWARIUM: Małe - średnie, minimalna długość 50 cm
WODA:Temperatura: 23 – 26 ºC,
pH: 6.0 - 7.5 pH,
twardość: 2 - 10 ºdGH
POKARM:Żywe larwy, mrożony, pokarm płatkowy
ŻEROWANIE: Przy tafli wody
ROZMNAŻANIE: Jajorodne
DŁUGOŚĆ ŻYCIA: 2 – 3 lata
CENA: 10 ZŁ

OPIS: Proporczykowiec Gardnera pochodzi z Afryki. Spotykany jest na terenie Nigerii i Kamerunu. Zamieszkuje stawy, potoki i strumienie na terenach lasów tropikalnych i sawanny.
Proporczykowiec Gardnera to pięknie ubarwiona ryba która dorasta do 6 – 7 cm.
Samce w porównaniu z samiczkami są nieco większe i pięknie wybarwiony. Dodatkowo mają wydłużone zewnętrzne promienie płetwy ogonowej. Samce tego gatunku wyprawiają się niebiesko oliwkowym kolorem z czerwonymi plamkami które występują na całym ciele. Płetwy koloru niebieskiego są również nakrapiane, posiadają czerwone i niebieskie obrzeża. Dużo skromniej wybarwione samice są szaro beżowe z jasnym podbrzuszem.
W zależności od miejsca występowania w naturze występuje kilka odmian barwnych.

 

ODŻYWIANIE: Proporczykowiec Gardnera najchętniej przyjmuje pokarm żywy lub mrożony w postaci larw różnego rodzaju owadów (ochotek, komarów i wodzieni). Chętnie zjadane są także rureczniki, doniczkowce czy kryl. Ryby te można przyzwyczaić do przyjmowania pokarmów suchych, głównie płatkowych. Pokarmy suche traktowane powinny być jako uzupełnienie diety. Dieta oparta na pokarmach suchych może przyczynić się do słabszego wybarwienia ryb oraz obniżyć znacznie chęć do rozrodu.

 

AKWARIUM: Ryby te najlepiej czują się w zbiornikach jednogatunkowych. Dla haremu (samiec i dwie samiczki) wystarczy akwarium o długości 50 cm. Zbiornik powinien być dość gęsto obsadzony roślinnością z licznymi kryjówkami z gałęzi, korzeni lub kamieni. Podłoże najlepiej ciemne, najlepiej tortowe. Wskazane użycie roślin pływających które stłumią nieco ilość światła docierającego do zbiornika.
Towarzystwem dla Proporczykowców Gardnera powinny być ryby spokojne oraz posiadające niezbyt barwne ubarwienie. W tej roli sprawdzą się kiryski, niewielkie zbrojniki oraz pielęgniczki. Ryby te, zwłaszcza samce bywają agresywne wobec siebie oraz ryb podobnie ubarwionych. Jeżeli zamierzamy trzymać kilka samców należy zadbać o odpowiednio duże akwarium.
Gatunek ten jest terytorialny, zwłaszcza samce które bronią swych rewirów. Samce mają tendencję do zaczepienia i obgryzania płetw ryb o podobnym wyglądzie i ubarwieniu.

Polecamy:   Proporczykowiec z Kap Lopez (Aphyosemion australe)

 

ROZMNAŻANIE: Proporczykowiec Gardnera jest rybą jajorodną. W warunkach akwariowych rozmnażanie tego gatunku jest dość łatwe. Ryby tego gatunku rozmnażamy w akwarium tarliskowym. Przed planowanym tarłem należy oddzielić samca od samic na około 1- 2 tygodnie.
Zbiornik tarliskowy powinien być niewielki – wystarczy 15 – 20 litrowe akwarium. W akwarium powinny się znaleźć kępy drobnolistnych roślin, mchów lub specjalnych sztucznych mopów. Woda w zbiorniku tarliskowym powinna być miękka i kwaśna o ph 6.0-6.5 o temperaturze 21-24°C. Ryby przed tarłem powinny być dobrze karmione, najlepiej żywym pokarmem. Akwarium powinno być zacienione.
Do zbiornika wpuszczamy samca i 2 – 3 samice. Tarło trwa do dwóch tygodni. W tym czasie samiec goni samice. Podczas dwutygodniowego tarła część ikry jest zjadana przez tarlaki.
Młode wylęgają się po około 14 – 20 dniach w zależności od temperatury wody. Młode tak jak i ikra są wrażliwe na światło. Młode w początkowej fazie karmimy artemią lub solowcem. Pokarm podajemy 2 – 3 razy dziennie.