Przylga Chińska (Beaufortia Leveretti)

Przylga Chińska (Beaufortia Leveretti) – niewielka, ciekawie wyglądająca ryba z rodziny przylgowatych. Znana także pod potoczną nazwą Cudaczek.

NAZWA: Przylga Chińska (Beaufortia Leveretti)
INNE NAZWY: Cudaczek
SYNONIMY: Butterfly Loach, Chinese Hillstream Loach
RODZINA: Przylgowate
BIOTOP: Azja
ROZMIAR: Średni 7 – 8 cm
AKWARIUM: Średnie-duże, min. długość dla kilku osobników 60 cm
WODA: Temp.: 16 – 24°C,
pH: 6.5 - 8.0 pH,
twardość: 2 - 15 ºdGH
POKARM: Żywe larwy, mrożony, pokarm płatkowy, granulat, pokarm roślinny.
ŻEROWANIE: Dno akwarium
ROZMNAŻANIE: Jajorodne
DŁUGOŚĆ ŻYCIA: 5 – 10 lat
CENA: 7 – 12 zł

naturze. Pochodzi z Chin oraz Wietnamu gdzie zamieszkuje górskie rzeki i potoki klimatu subtropikalnego. Jest gatunkiem bytującym w strefie przydennej szybko płynących rzek o dobrze natlenionej wodzie i piaszczystym lub piaszczystym dnie.
Przylga Chińska to niewielka ryba która w warunkach naturalnych dorasta do 10 cm długości a w warunkach akwariowych dorasta do około 8 cm. Charakteryzuje się spłaszczonym ciałem z szeroką głową oraz płetwami piersiowymi i brzusznymi które mięsiste i pełnią rolę przyssawki, która umożliwia rybie utrzymanie się w jednym miejscu przy szybko płynącym nurcie rzeki. Patrząc z góry ciało Przylgi Chińskiej przypomina skrzyżowanie płaszczki ze zbrojnikiem.
Ciało Cudaczka jest koloru szarobrunatne z licznymi ciemnymi plamami. Brzuch jasny z widocznymi, różowymi skrzelami. Dymorfizm płciowy słabo widoczny, samice są szersze i bardziej masywniejsze.
Przylgi Chińskie to ryby spokojne i łagodne wobec innych gatunków. Samce mogą wykazywać wewnątrz gatunkowy terytorializm co skutkować może walką o terytorium, ryby przy tym nie robią sobie krzywdy. Żyją w grupach i w akwariach zaleca się trzymać co najmniej 6 sztuk tego gatunku. Trzymane pojedynczo stają się nieśmiałe i żyją ukrywając się w zakamarkach akwarium.

ODŻYWIANIE: W warunkach naturalnych Przylga Chińska (Beaufortia Leveretti) żywi się głównie mikroorganizmami żyjącymi na powierzchni skał, kamieni i roślin.
Hodowana w akwariach za źródło pokarmu mogą posłużyć dobrej jakości pokarmy suche, żywe i mrożone. Dieta tych ryb powinna być bogata w pokarmy pochodzenia roślinnego (glony, spirulina) a unikać należy pokarmów wysokobiałkowych.
Przylga Chińska chętnie zjada pokarmy które możemy przygotować sami np. blanszowany szpinak czy liście pokrzywy.

AKWARIUM: Przylga Chińska to niewielka ryba w akwariach dorastająca do około 8 cm długości i dla kilku osobników tego gatunku powinnyśmy przygotować zbiornik o minimalnej długości 60 cm. Ryby te dobrze czują się w akwariach z nadfiltracją, z dobrze natlenioną i czystą wodą. Za podłoże w akwarium najlepiej sprawdzi się piasek lub drobnoziarnisty żwirek. Do dekoracji najlepiej użyć płaskich kamieni najlepiej otoczaków, korzeni oraz takich roślin jak Anubias o szerokich liściach na których rozwijają się glony które są elementem diety tych ryb.
Optymalna temperatura wody w akwarium powinna oscylować pomiędzy 16 – 24 °C, temperatura wody okresowo może być wyższa pod warunkiem że jest dobrze natleniona. Odczyn wody powinien wynosić 6.5-8.0 pH.

ROZMNAŻANIE: Cudaczek jest gatunkiem jajorodnym, rozmnaża się sezonowo a większość oferowany w handlu ryb pochodzi z importu. W akwariach do rozrodu dochodzi rzadko i przypadkowo. Wymagania i zachowania podczas tarła nie są znane.