Razbora klinowa (Trigonostigma heteromorpha)

Razbora kliniowa – niewielka, towarzyska i spokojna ryba hodowana w akwariach. Rybę tą sprowadzono dla europejskich akwarystów w 1906 roku i do dzisiaj zwraca uwagę akwarystów.

NAZWA: Razbora klinowa (Trigonostigma heteromorpha)
SYNONIM: Harlequin rasbora
RODZINA: Karpiowate
BIOTOP: AZJA
ROZMIAR: Mały 4 - 5 cm
AKWARIUM: Średnie, min. długość akwarium 60 cm
WODA: Temp.: 24 - 28ºC, miękka, lekko kwaśna,
pH: 5.0 - 7.5 pH
twardość: 1 - 12 ºdGH
POKARM: Żywe larwy, mrożony, pokarm płatkowy, granulat, pokarm roślinny
ŻEROWANIE: Środek akwarium
ROZMNAŻANIE: Jajorodne
DŁUGOŚĆ ŻYCIA: 5 lat
CENA: 2 - 3 ZŁ

OPIS: Miejscem występowania Razbory klinowej są tzw. czarne wody a dokładniej rzeki i strumienie, jeziora oraz tereny bagniste o podłożu torfowym i wodą z dużą ilością garbników. Zamieszkuje obszary Malezji, Tajlandii oraz częściowo Indonezji.
Jest rybą niewielką i osiąga rozmiary 4,5 cm samica oraz 5 cm samiec. Ciało jest stosunkowo krótkie, wysokie i bocznie spłaszczone koloru pomarańczowego. W tylnej części tułowia jest ciemna, trójkątna plama w kształcie klina – stąd nazwa. Przedni dolny narożnik tego klina jest u samców ostry, a u samic zaokrąglony. Ponadto samice są bardziej krągłe od smuklejszych samców.
Razbora klinowa jest rybą stadną i bardzo ruchliwą potrzebującą sporo miejsca do pływania.
ODŻYWIANIE: W naturze Razbora klinowa odżywia się planktonem oraz drobnymi larwami. Hodowana w akwariach nie sprawia problemów i żywi się większością pokarmów. Pokarm muszą być dostosowane wielkością do otworu gębowego i nie mogą zbyt szybko opadać na dno zbiornika.

AKWARIUM: Zbiornik w którym będą mieszkać Razbory klinowe powinien być obsadzony roślinnością z wolną przestrzenią do pływania. Światło powinno być stłumione najlepiej roślinnością pływającą. Podłoże nie ma znaczenia ale najlepiej aby było ciemne i nie powodowało zatwardzania wody. W zbiorniku zalecane jest umieszczenie szyszek olchy, liści dębu i innych elementów które uwalniają garbniki oraz związki humusowe. Sama woda powinna mieć temperaturę 24 do 28 #C, miękka i lekko kwaśna (6 – 6,5).
Są rybami spokojnymi i można je trzymać z innymi podobnej wielkości gatunkami ryb oraz z krewetkami. Zamieszkuje strefę środkową i powierzchniową w akwarium.
ROZMNAŻANIE: Jest gatunkiem jajorodnym i trudnym do rozmnożenia. Rozmnażana głównie w akwariach tarliskowych sporadycznie w zbiornikach ogólnych. Do tarła należy oddzielić dorosłą parę ryb w wieku około 1 roku. Na kilka dni przed tarłem ryby obficie karmimy. Zbiornik tarliskowy nie powinien być zbyt duży a poziom wody powinien wynosić ok. 15 cm. Woda powinna mieć następujące parametry: ph w zakresie 5.0-6.0, twardość 1-5°H i temperatura 26°C. Ryby składają ikrę na spodzie szerokich liści roślin dlatego w zbiorniku powinna znajdować się taka roślina, najlepiej jakaś zwartka (kryptokoryna). Tarlaki wpuszczamy do akwarium tarliskowego wieczorem, do tarła dochodzi najczęściej nad ranem. Ryby trzymamy 3-4 dni, jeżeli nie doszło do tarła próbujemy z innymi. Razbory klinowe wyjadają ikrę dlatego należy dorosłe osobniki odłowić jak tylko zobaczymy ikrę. Wylęg trwa od 24-48 godzin. Narybek zaczyna pływać po ok tygodniu. Małe rybki karmimy pyłem lub zawiesiną do czasu aż będą na tyle duże aby móc przyjmować drobny pokarm żywy.

Polecamy:   Brzanka sumatrzańska (Puntius tetrazona)

UWAGI: Gatunek ten z charakterystyczną ciemną plamą w tylnej części ciała w kształcie „klina” może być mylony z podobnymi i spokrewnionymi gatunkami: Razborą Hengela i Razborą espei.