Rogatek sztywny (Ceratophyllum demersum)

Rogatek Sztywny – bardzo łatwy w uprawie i szybko rosnący gatunek rośliny należącej do rodziny rogatkowatych (Ceratophyllaceae). Znana i często spotykana roślina w akwariach.

NAZWA: Rogatek sztywny (Ceratophyllum demersum)
SYNONIMY: hornwort, rigid hornwort, coontail
POCHODZENIE : Ameryka Północna, Ameryka Południowa, Azja, Europa
WYSOKOŚĆ: Do 100 cm,
WYMAGANIA ŚWIETLNE: Niskie - średnie
TEMPERATURA: 20 – 28°C
TWARDOŚĆ WODY: Miękka - twarda
TEMPO WZROSTU: Średnie, wysokie
TRUDNOŚĆ UPRAWY: Łatwa

OPIS: W stanie dzikim spotykany na całym globie. W Polsce pospolity na niżu i pogórzu. Występuje w wodach wolno płynących, jeziorach i stawach. Tworzy gęste, podwodne zarośla często wypierając inne gatunki roślin.
Gatunek ten charakteryzuje się długimi, rozgałęzionymi pędami które posiadają specyficzny kształt dzięki rosnącym okółkowo sztywnym szpiczastym liściom. W środowisku naturalnym dorasta nawet do 1 metra. W dotyku szorstka i chropowata. Rogatek sztywny nie posiada typowego układu korzeniowego – do podłoża przymocowuje się za pomocą zmodyfikowanych liści przypominających korzenie (tzw. ryzoidów). Kwiatki ma drobne, niepozorne schowane w pochwach liściowych, trudne do zauważenia. Gatunek wodny przystosowany do życia w całkowitym zanurzeniu.
Jest rośliną mało wymagającą i szybko rosnącą. Polecana jest w nowo powstałych akwariach aby ograniczyć rozwój glonów. Sprawdza się także jako schronienie dla narybku, krewetek akwariowych oraz przy hodowli ryb labiryntowych które wśród pędów Rogatka chętnie zakładają swoje gniazda.

UPRAWA: Rogatek sztywny rośnie w niemal każdych warunkach. Skład chemiczny wody oraz moc oświetlenia nie odgrywa większej roli w uprawie. Przy mocniejszym oświetleniu rośnie szybciej a końcówki pędów i liści przybierają brązowy kolor. Optymalna temperatura to 20 – 28oC. Jest rośliną szybko rosnącą i wymaga częstego przycinania, zaniedbany potrafi szybko zdominować górne partie akwarium i zasłonić światło innym roślinom.
W akwariach rozmnażany jest poprzez podział łodygi (wegetatywnie). Każdy oderwany kawałek łodygi daje początek nowej roślinie.

Polecamy:   Wywłócznik Rdzawy (Myriophyllum Tuberculatum)

SADZENIE: W akwarium można sadzić go w podłożu lub przytwierdzić go do korzenia czy kamienia albo pozwolić pływać mu swobodnie. Najlepiej sadzić go jako roślinę 2-go lub 3-go planu pamiętając o jego regularnym przycinaniu.

NAWOŻENIE: Niewymagane.

UWAGI: Często spotykany w Polskich stawach i jeziorach a także hodowany w przydomowych oczkach wodnych. Doskonale sprawdza się w roli antyglona – poprzez szybki wzrost skutecznie obniża poziom NO3, NO2 i pochłania duże ilości amoniaku.