Rośliny akwariowe
Napisano w Aktualności, Rośliny
Rośliny to bardzo ważny element niemal każdego akwarium. Dotychczas były jedynie ozdobą akwarium, obecnie są bardzo ważnym elementem, ekosystemu jakim jest domowe akwarium.
Rośliny w akwariach pełnią wiele ważnych funkcji, a do najważniejszych z nich należą:
-
– w procesie fotosyntezy zamieniają dwutlenek węgla na tlen który jest niezbędny do życia ryb i innych zwierząt akwariowych.
-
– oczyszczają wodę m.in. ze związków azotowych, fosforu i innych szkodliwych substancji które wydalane są do wody przez zwierzęta akwariowe.
-
– stanowią konkurencję dla glonów które nie są pożądane w akwarium. Ponadto są doskonałym schronieniem dla ryb i narybku, bywają miejscem odbywanego tarła, są źródłem pokarmu a przede wszystkim tworzą naturalny obraz naszych zbiorników wodnych.
Rośliny akwariowe – hodowane w akwariach najprościej podzielić biorąc pod uwagę umiejscowienie w akwarium. I tak wyróżnić możemy następujące grupy roślin:
-
– rośliny wysokie zwane także roślinami 3 planu. Rośliny te sadzimy pojedynczo lub w grupach uzyskując w ten sposób lepszy efekt wizualny. Rośliny te umiejscowione są z tyłu lub boku akwarium. W większości są to rośliny łodygowe. Do najpopularniejszych roślin 3 – planu należą: Nurzaniec, Limnofila wodna, Rotala rotundifolia, Moczarka kanadyjska czy różnego rodzaju Nadwódki, Ludwigie czy Bakopy.
-
– rośliny środkowego planu, czyli rośliny 2 planu. Są to rośliny które sadzimy w środkowej części akwarium. Sadzone w mniejszych i niższych akwariach niektóre gatunki mogą być sadzone w miejsce roślin 3 planu. W zależności od gatunku sadzimy pojedynczo lub w grupie. Są to rośliny które rozmnażamy poprzez podział łodygi jak i tworzące nowe osobniki. Do najpopularniejszych roślin 2 planu należą Wąkrotka Japońska (Hydrocotyle sp. japan), Blyksa japońska, Lotosy czy różnego rodzaju Zwartki zwane Kryptokorynami.
-
– Epifity – to rośliny których nie sadzimy w podłożu, a na elementach wystroju akwarium. Epifity są roślinami które przystosowały się do życia i rozwoju przyczepione do innych roślin, korzeni czy kamieni. Zazwyczaj są to rośliny nie mające dużych wymagań i są przy tym wytrzymałe. Do najczęściej spotykanych epifitów w naszych akwariach należą: Anubiasy, Mikrozoria, Bolbitisy i coraz popularniejsze Bucephalandry. Do tej grupy roślin możemy zaliczyć także liczne mchy i wątrobowce.
-
– Rośliny pierwszego planu (trawnikowe). Sadzimy je z przodu akwarium, są to rośliny niskie, które tworzą naturalne, zwarte darnie. Najczęściej spotykane gatunki roślin trawnikowych to Glossostigma, Hemiantus czy Ponikło. Większość roślin 1 planu to rośliny mające większe wymagania i są trudniejsze w utrzymaniu w dobrej kondycji.
-
– Rośliny pływające. To rośliny pływające po powierzchni wody. Zapewniają cień płochliwym gatunkom ryb lub też schronienie dla narybku. Najpopularniejsze z nich to Rzęsa drobna, Limnobium rozłogowe, Pistia.
[…] Rośliny. W akwariach spotykamy rośliny żywe lub sztuczne. Podobnie jak ja, także większość akwarystów używa do swoich aranżacji roślin żywych. Żywe rośliny wpływają korzystnie na akwarium i jego mieszkańców. Rośliny w procesie fotosyntezy pochłaniają dwutlenek węgla zamieniając go na tlen. Pochłaniają także szkodliwy amoniak który jest produktem przemiany materii zwierząt akwariowych. Żywe rośliny to konkurencja dla niepożądanych glonów, schronienie a także element niezbędny do odbycia tarła niektórych gatunków ryb. Więcej o roślinach akwariowych piszemy tutaj. […]