Rośliny akwariowe

Rośliny to bardzo ważny element niemal każdego akwarium. Dotychczas były jedynie ozdobą akwarium, obecnie są bardzo ważnym elementem, ekosystemu jakim jest domowe akwarium.

Rośliny w akwariach pełnią wiele ważnych funkcji, a do najważniejszych z nich należą:

  – w procesie fotosyntezy zamieniają dwutlenek węgla na tlen który jest niezbędny do życia ryb i innych zwierząt akwariowych.
  – oczyszczają wodę m.in. ze związków azotowych, fosforu i innych szkodliwych substancji które wydalane są do wody przez zwierzęta akwariowe.
  – stanowią konkurencję dla glonów które nie są pożądane w akwarium. Ponadto są doskonałym schronieniem dla ryb i narybku, bywają miejscem odbywanego tarła, są źródłem pokarmu a przede wszystkim tworzą naturalny obraz naszych zbiorników wodnych.

Rosliny-w-akwarium-1

Rośliny akwariowe – hodowane w akwariach najprościej podzielić biorąc pod uwagę umiejscowienie w akwarium. I tak wyróżnić możemy następujące grupy roślin:

  – rośliny wysokie zwane także roślinami 3 planu. Rośliny te sadzimy pojedynczo lub w grupach uzyskując w ten sposób lepszy efekt wizualny. Rośliny te umiejscowione są z tyłu lub boku akwarium. W większości są to rośliny łodygowe. Do najpopularniejszych roślin 3 – planu należą: Nurzaniec, Limnofila wodna, Rotala rotundifolia, Moczarka kanadyjska czy różnego rodzaju Nadwódki, Ludwigie czy Bakopy.
  – rośliny środkowego planu, czyli rośliny 2 planu. Są to rośliny które sadzimy w środkowej części akwarium. Sadzone w mniejszych i niższych akwariach niektóre gatunki mogą być sadzone w miejsce roślin 3 planu. W zależności od gatunku sadzimy pojedynczo lub w grupie. Są to rośliny które rozmnażamy poprzez podział łodygi jak i tworzące nowe osobniki. Do najpopularniejszych roślin 2 planu należą Wąkrotka Japońska (Hydrocotyle sp. japan), Blyksa japońska, Lotosy czy różnego rodzaju Zwartki zwane Kryptokorynami.
  – Epifity – to rośliny których nie sadzimy w podłożu, a na elementach wystroju akwarium. Epifity są roślinami które przystosowały się do życia i rozwoju przyczepione do innych roślin, korzeni czy kamieni. Zazwyczaj są to rośliny nie mające dużych wymagań i są przy tym wytrzymałe. Do najczęściej spotykanych epifitów w naszych akwariach należą: Anubiasy, Mikrozoria, Bolbitisy i coraz popularniejsze Bucephalandry. Do tej grupy roślin możemy zaliczyć także liczne mchy i wątrobowce.
  – Rośliny pierwszego planu (trawnikowe). Sadzimy je z przodu akwarium, są to rośliny niskie, które tworzą naturalne, zwarte darnie. Najczęściej spotykane gatunki roślin trawnikowych to Glossostigma, Hemiantus czy Ponikło. Większość roślin 1 planu to rośliny mające większe wymagania i są trudniejsze w utrzymaniu w dobrej kondycji.
  – Rośliny pływające. To rośliny pływające po powierzchni wody. Zapewniają cień płochliwym gatunkom ryb lub też schronienie dla narybku. Najpopularniejsze z nich to Rzęsa drobna, Limnobium rozłogowe, Pistia.
Polecamy:   Ludwigia bezogonkowa (Ludwigia brevipes)