Rotala wspaniała (Rotala macrandra)

Rotala wspaniała (Rotala macrandra) – niezwykle piękna ale wymagająca roślina akwariowa.

NAZWA: Rotala wspaniała (Rotala macrandra)
SYNONIMY: Ameletia rotundifolia Wight
POCHODZENIE: Azja
RODZINA: Lythraceae
WYSOKOŚĆ: Do 60 cm
WYMAGANIA ŚWIETLNE: Wysokie - b.wysokie
WODA: Temperatura: 24 – 28°C
pH: 5-7,
twardość: miękka-średnia
TEMPO WZROSTU: Średnie
TRUDNOŚĆ UPRAWY: Trudna

OPIS: Rotala wspaniała jest rośliną pochodzącą z Indii gdzie występuje jako roślina błotna czasem występuje jako roślina rosnąca pod wodą.
Gatunek ten dorasta do 60 cm wysokości i 4 – 7 cm szerokości. Łodyga cienka z której wyrastają naprzeciwległe, krzyżowo umieszczone liście o długości do 4 cm i 2,5 cm szerokości. Górna strona liści w zależności od warunków oświetleniowych wybarwiona jest w kolorach od zielonego do czerwonego, dolna strona w kolorze czerwono purpurowym.
Gdy dorośnie do lustra wody, kładzie się na jej powierzchni często przy tym zakwitając.

UPRAWA: Jest wymagającą rośliną – by pięknie się wybarwiła na czerwony kolor potrzebuje mocnego oświetlenia i żyznego podłoża. Oświetlenie powinno mieć pełny skład widma i świecić co najmniej 12 godzin na dobę. W uprawie ważne są parametry wody: temperatura w zakresie 24 – 28oC, miękka. Rotala wspaniała najpiękniej prezentuje się posadzona w grupie na tle zielonych roślin.

SADZENIE: Roślinę sadzimy w grupie. Pojedyncze sadzonki należy umieścić w podłożu za pomocą ostro zakończonej pincety w odległości 2-4 cm. Sadzimy z tyłu lub środkowej części akwarium.

NAWOŻENIE: Wymaga podawania CO2, nawożenia podłoża. Wskazane podawanie nawozów żelazowych.

Polecamy:   Rotala okrągłolistna (Rotala rotundifolia)