Rotala z Nanjenshan (Rotala sp. Nanjenshan)

Rotala sp. Nanjenshan – piękna roślina łodygowa o delikatnych i igiełkowatych liściach.

NAZWA: Rotala z Nanjenshan (Rotala sp. Nanjenshan)
INNE NAZWY: Majaka różowa, Rotala Najean
SYNONIMY:
POCHODZENIE: Azja
RODZINA: Lythraceae
WYSOKOŚĆ: 20 - 30 cm
WYMAGANIA ŚWIETLNE: Średnie - wysokie
WODA: Temperatura: 18 – 28°C
pH: 5 - 8,
twardość: obojętna
TEMPO WZROSTU: Średnie - wysokie
TRUDNOŚĆ UPRAWY: Średnio trudna

OPIS: Rotala z Nanjenshan pochodzi z Tajwanu, występuje tylko w jednym miejscu na świecie, w pobliżu miasta Nanjenshan. Prawdopodobnie jest to naturalna hybryda poswatała po skrzyżowaniu Rotali okrągłolistnej (Rotala rotundifolia) i Rotali wallichii. Do akwarystyki wprowadzona została przez firmę Dennerle.
Rotala sp. Nanjenshan charakteryzuje się delikatnymi, wąskimi liśćmi o długości do 2 cm i szerokości 0,1 – 0,2 cm. Liście umieszczone okółkowo na łodydze po 3 do 6 w okółku. Łodyga i liście koloru jasnozielonego, czubki pędów mogą się przebarwiać. Hodowana emersyjnie kwitnie.

UPRAWA: W akwariach dorasta do 20 – 30 cm gdzie najlepiej prezentuje się będąc rośliną II planu. Ze względu na drobne, iglaste liście będzie się bardzo fajnie prezentować na tle roślin o dużych liściach. Bardzo dobrze znosi przycinanie i bardzo dobrze się ją formuje. Do prawidłowego wzrostu Rotala z Nanjenshan potrzebuje światła na poziomie 0,5W/l. Bardzo dobrze rozwija się w chłodniejszej wodzie, miękkiej do twardej, bogatej w CO2.
W akwariach rozmnażamy ją jak wszystkie łodygowce – odcięte odcinki łodyg umieszczamy w podłożu gdzie ukorzeniają się a stare łodygi rozkrzewiają się o nowe pędy.
Rotala sp. Nanjenshan to delikatna roślina i nie powinna być hodowana w akwariach z dużymi i nadmiernie aktywnymi rybami które mogą uszkodzić roślinę.

SADZENIE: Roślina najlepiej prezentuje się sadzona w grupie. Sadzonki umieszczamy w podłożu w odległości 2 – 3 cm, tak by światło docierało do najniższych partii liści rośliny. Sadzimy w środkowej części akwarium jako roślinę II planu.

Polecamy:   Anubias Bartera (Anubias barteri var. barteri)

NAWOŻENIE: Nie jest wymagane ale przyspiesza rozwój rośliny. Do prawidłowego wzrostu zalecane jest podawanie CO2. Roślina Toleruje nawożenie węglem w płynie. Przy odpowiedniej ilości żelaza w wodzie końcówki pędów wybarwiają się na czerwono.

UWAGI: Nazwa rośliny pochodzi od miejsca występowania – okolic miasta Nanjenshan, nazwa bywa często mylona i można spotkać się z takimi nazwami jak: Rotala “Nanjean” lub “Najean”. Polska nazwa, od której się odchodzi to Majaka różowa.