Różowy zatoczek (Planorbella sp. Pink)

Planorbella sp. Pink to ciekawie wyglądający ślimak z rodziny zatoczków który doskonale nadaje się do sprzątania akwarium a także dzięki swojej barwie jest doskonałą ozdobą każdego akwarium. Ślimaki te są niezwykle pomocne podczas walki z glonami w akwarium.

OPIS: Podobnie jak zwykły zatoczek także jego odmiana „Pink” dorasta do około 2 cm (średnica muszli). Ślimak ten charakteryzuje się niezwykle atrakcyjnym wyglądem. Stopa ślimaka jest intensywnie różową, zaś kolor muszli zależny jest od wieku ślimaka. Młode osobniki posiadają przeźroczysto różową skorupkę, dorosłe różową zaś starszych osobników muszelka ciemnieje i może przybrać jasnobrązowy kolor.
W środowisku naturalnym ślimak ten nie występuje . Odmiana „Pink” tak jak inne odmiany to podgatunki zatoczka wyhodowane w laboratorium.
Planorbella sp. Pink to wdzięczne w hodowli ślimaki są aktywne praktycznie cały czas zeskrobując glony z różnych powierzchni i roślin lub przeszukując dno w poszukiwaniu pożywienia.

ODŻYWIANIE: Różowy zatoczek żywi się głównie pokarmami pochodzenia roślinnego ale nie pogardzi także padliną którą znajduje penetrując akwarium.
Z pokarmów roślinnych bardzo chętnie zjada praktycznie wszystkie gatunki glonów, żywi się także martwymi resztkami roślinnymi (detrytus). Chętnie zjada także resztki pożywienia pozostawione przez ryby. Te sympatyczne ślimaki można także dokarmiać świeżymi bądź gotowanymi owocami i warzywami (liście pokrzywy, banan, kapusta pekińska, marchew, groszek czy czerwona papryka).

AKWARIUM: Jeśli chodzi o wielkość akwarium to ślimak ten nie ma większych wymagań. Wymagany jest tutaj umiarkowany do słabego ruch wody, skuteczna filtracja i systematyczne podmiany części wody (lubią dobrą jej jakość). Światło rozproszone, ewentualnie dodanie kilka zacienionych kryjówek wydaje się być dobrym pomysłem. Niezbędny będzie dodatek wapnia (w postaci sproszkowanych koralowców, sproszkowanego marmuru, skał wapiennych lub muszli mięczaków słodkowodnych) w celu prawidłowego rozwoju muszli naszych podopiecznych.

Polecamy:   Anentome Helena (Clea Helena)

ROZMNAŻANIE: Łatwe, jednak w porównaniu z „oryginalnym” zatoczkiem odmiana pink nie jest tak płodna.
Ślimaki te są mięczakami obojnaczymi (tzw. hermafrodyci). Każdy ślimak posiada zarówno żeńskie, jak i męskie organy i komórki płciowe. Podczas kopulacji (zapłodnienie wewnętrzne) oba ślimaki wymieniają się wzajemnie komórkami męskimi – plemnikami, co ostatecznie prowadzi do zapłodnienia obu kopulujących ślimaków (zapłodnienie krzyżowe). Tak zapłodnione ślimaki przechowują plemniki w zbiornikach nasiennych i uwalniane zostają dopiero podczas składania jaj. Jajka ślimak ten składa na roślinach, filtrze, szybach lub na innym wyposażeniu akwarium. Ślimak ten składa przeźroczyste kapsułki jajowe (galaretowata osłonka) w których mieści się kilka bądź kilkanaście owalnych jajeczek. Wylęg młodych następuje po kilkunastu dniach (zależy to od temperatury wody, im wyższa, tym szybciej to następuje). Młode zazwyczaj ukrywają się do czasu całkowitego stwardnienia ich skorupy.

GatunekRóżowy zatoczek
Nazwa łacińskaPlanorbella sp. Pink
RodzinaZatoczkowate
WielkośćDo 2cm (wielkość muszli)
Temperatura19-26 [°C]
pH 6,5-8,0
Twardość wody Średnio twarda
Zbiornik 10 [L]
Cena 1 - 3 zł