Ryby z rodziny kąsaczowatych w akwarium

Kąsaczowate to rodzina ryb, licząca sobie ponad 1000 gatunków ryb a wiele z nich to gatunki które na stałe zagościły w naszych akwariach.

Kąsaczowate to bardzo liczna rodzina ryb słodkowodnych do której zalicza się 1200 – 1300 gatunków ryb. Większość znanych gatunków to mieszkańcy Ameryki Południowej, ponad 1000 gatunków. Pozostałe kąsaczowate to mieszkańcy Ameryki Środkowej, Północnej oraz Afryki, te przez niektórych systematyków uznawane są za gatunki należące do odrębnej rodziny Alestidae (Alestesowate).

Kąsaczowate to ryby które charakteryzują się obecnością płetwy tłuszczowej która umiejscowiona jest między płetwą grzbietową a ogonową oraz uzębionymi szczękami. Zwykle są to ryby niewielkie, ale są i takie gatunki które dorastają do 1 metra długości. W większości, są to ryby żyjące w stadzie. W naturze większość kąsaczowatych to ryby żywiące się larwami owadów i innymi drobnymi zwierzętami wodnymi, są to ryby które preferują wodę lekko kwaśną, miękką i dobrze natlenioną. Z reguły zamieszkują środkową i górną warstwę wody. Są to zwykle ryby żwawe i zwinne. Wiele z nich jest bardzo pięknie ubarwionych, często posiadają”świecące” pasy, plamy lub punkty.

RYBY KĄSACZOWATE W AKWARIUM. Kąsaczowate to także liczna rodzina ryb które hodowane są w akwariach. Do najpopularniejszych gatunków należą:

– Bystrzyk amandy (Hyphessobrycon amandae) – jeden z mniejszych gatunków kąsaczowatych w akwarystyce. Ta niewielka rybka znana również jako Bystrzyk karlik.
– Bystrzyk barwny (Hyphessobrycon callistus) – gatunek charakteryzujący się dość mocno, bocznie spłaszczonym i stosunkowo wysokim ciele.
– Bystrzyk czerwony (Hyphessobrycon flammeus) – Tetra czerwona. Popularny i łatwy w hodowli gatunek. Więcej o tym gatunku piszemy tutaj.
– Bystrzyk ozdobny (Hyphessobrycon bentosi) – niewielka, stadna ryba z charakterystycznymi przyozdobionymi płetwami.
– Fantom czarny (Hyphessobrycon megalopterus) – pochodzący z Paragwaju gatunek dorastający do 4 – 4,5 cm długości. Barwieniec czarny.
– Fantom czerwony – Barwieniec czerwony (Hyphessobrycon sweglesi) – gatunek pochodzący z Kolumbijskiej części Amazonki.
– Hokejówka Amazońska (Thayeria boehlkei) – popularna, charakterystycznie ubarwiona i pływająca ryba z Południowej Ameryki.
– Miedzik obrzeżony (Hasemania nana) – dorastający do około 5 cm gatunek z rodziny Kąsaczowatych którego opis znajdziesz tutaj.
– Neon czarny, Bystrzyk axelroda (Hyphessobrycon herbertaxelrodi) – pochodzący z Ameryki Południowej gatunek którego opis znajdziesz tutaj.
– Neon czerwony (Paracheirodon axelrodi) – niewielki, ławicowy gatunek pochodzący z Ameryki Południowej.
– Neon Innesa (Paracheirodon innesi). Nazywany także Neonem tetra. Jedna z najpopularniejszych ryb akwariowych. Pełny opis znajdziesz tutaj.
– Neon zielony, Neon simulans, Bystrzyk błękitny (Paracheirodon simulans) – to kolejny gatunek Neona hodowany w akwariach.
– Płaskobok tępogłowy (Metynnis hypsauchen, Metynnis argenteus) – znany także pod nazwą Płaskobok ozdobny.
– Ślepczyk jaskiniowy (Astyanax fasciatus mexicanus) – występujący pod kilkoma nazwami gatunek ryb, który w warunkach naturalnych przystosował się do życia w zbiornikach podziemnych i jaskiniowych Meksyku, w całkowitej ciemności i bez roślin (wody stojące).
– Świecik kongolański (Phenacogrammus interruptus) – to gatunek pochodzący z Afryki który znalazł zastosowanie także w akwarystyce.
– Tetra cesarska (Nematobrycon palmeri) – słodkowodna ryba akwariowa z rodziny kąsaczowatych, znana także jako Błyszczyk Cesarski.
– Tetra czarna (Gymnocorymbus ternetzi) – odporna, wytrzymała ryba z rodziny Kąsaczowatych, szczególnie polecana początkującym akwarystom. Znana także pod nazwą Żałobniczka.
– Zwinnik Blehera (Hemigrammus bleheri) – pochodzący z Południowej Ameryki, charakterystycznie ubarwiony gatunek.
– Zwinnik czerwonousty (Hemigrammus rhodostomus) – gatunek słodkowodnej ryby z rodziny kąsaczowatych (Characidae).
– Zwinnik jarzeniec (Hemigrammus erythrozonus) – dorasta do 4 cm gatunek.
– Zwinnik ogonopręgi (Hemigrammus caudovittatus) – gatunek charakteryzujący się się srebrzysto oliwkowym ubarwieniem z czerwonawym podbrzuszem, czerwonymi płetwami i przebiegającą wzdłuż linii bocznej pręgą, która kończy się czarną plamą u nasady ogona.

Polecamy:   Błyszczyk parański (Moenkhausia sanctaefilomenae)