Ryby żyworodne w akwarium

Żyworodne gatunki ryb to najbardziej rozpowszechnione z tropikalnych ryby akwariowych. Szczególnie popularne przez początkujących akwarystów. Ryby te doskonale nadają się do akwarium ogólnego – są spokojne, towarzyskie i cały czas aktywne.

Rybami żyworodnymi określa się te gatunki ryb, które przechowują zapłodnione jaja wewnątrz ciała. Niektóre ryby akwariowe składają jaj w wykopanej jamie, a inne dostarczają składniki odżywcze do jaj z własnej krwi, przez organ analogicznie podobny do ssaków łożyska. Kiedy się rodzą, są zazwyczaj większe i lepiej rozwinięte niż te, które wykluły się z jaj na zewnątrz ciała ryby akwariowej. To daje im większe szanse przetrwania, szczególnie w zatłoczonym akwarium.
Istnieje bardzo wiele gatunków żyworodnych ryb akwariowych dostępnych w sklepach akwarystycznych, a do najpopularniejszych należą:
Ryby-zyworodne-w-akwarium-Gupik-Pawie-Oczko
Gupik Pawie Oczko (Poecilia reticulata) – gatunek niewielkiej, południowoamerykańskiej ryby z rodziny piękniczkowatych (Poeciliidae). Jedna z najbardziej popularnych słodkowodnych ryb akwariowych. Są rybami towarzyskimi I pięknie ubarwionymi (samce). Są to ryby niewielkie, ruchliwe i dość łatwe w hodowli. W hodowlach akwarystycznych wyselekcjonowano wiele standardów hodowlanych tych sympatycznych ryb.
Ryby-zyworodne-w-akwarium-Gupik-Endlera
Gupik Endlera – żyworódka Endlera (Poecilia wingei, wcześniej Poecilia sp. Endleri) – endemiczny gatunek Gupika odkryty w 1975 r. przez Johna Endlera w Lagunie de Patos w Wenezueli. Obecnie hodowany i rozmnażany w akwariach na całym świecie. Uchodzi za łatwą w hodowli, jednak w przypadku delikatnych odmian hodowlanych zalecana jedynie doświadczonym akwarystom. Obecnie w akwarystyce znanych jest kilka odmian Endlera m.in. odmiana Tiger czy Scarlet.
Ryby-zyworodne-w-akwarium-Molinezja-Black-Molly
Molinezja – ryby z z rodzaju Poecilia, do którego należą też między innymi gupiki. W akwarystyce znanych jst kilka odmian molinezji, najpopularniejsze z nich to molinezja ostroustna, molinezja “Black Molly” oraz molizja żaglopłetwa. Podobnie jak gupiki molinezje to żywe, towarzyskie ryby idealnie nadające się do akwarium ogólnego. Ryby te lubią akwaria dobrze zarośnięte z licznymi kryjówkami w postaci korzeni czy kamieni.
Ryby-zyworodne-w-akwarium-Mieczyk-Hellera
Mieczyk Hellera – kolejna ryba z rodziny piękniczkowatych (Poeciliidae). Środowiskiem naturalnym mieczyka są mniejsze rzeki i strumienie Meksyku, Hondurasu, Gwatemali. Jest rybą dość wymagającą co do czystości wody i wielkości akwarium jednak jak pozostałe ryby z rodziny Poeciliidae są rybami spokojnymi i towarzyskimi.
Ryby-zyworodne-w-akwarium-Zmienniak-plamisty
Zmienniak Plamisty – Platka. Gatunek tez został sprowadzony do Europy w 1907 roku. Potocznie bardzo często określane są jak Platki. Zmienniak jest bliskim krewnym mieczyka Hellera, dlatego też może się z nim krzyżować. Występuje w ogromnej liczbie odmian hodowlanych. Dorastają do 4 cm (samce) i 6 cm samice.
Ryby-zyworodne-w-akwarium-Drobniczka-jednodniowka
Drobniczka jednodniówka – jedna z najmniejszych żyworodnych ryb akwariowych (samce osiągają 2cm zaś samice 3,5 cm). W naturze zamieszkuje niewielkie zbiorniki w Stanach Zjednoczonych, od Południowej Karoliny aż po Luizjanę. Bardzo łagodnie usposobiony i wytrzymały gatunek. Większość czasu spędza w górnych i środkowych partiach akwarium. W przeciwieństwie do innych żyworódek nie mają skłonności do zjadania potomstwa. Najlepiej trzymać je w większej grupie.
Ryby-zyworodne-w-akwarium-Półdziubek-karlowaty
Półdziubek karłowaty (Dermogenys pusilla) – niewielka, słodkowodna ryba pochodząca południowo-wschodniej Azji. To jeden z najciekawszych gatunków ryb żyworodnych cechuje go ciekawy wygląd i zachowanie. Należy do rodziny Zenarchopteridae. Przebywają głównie w górnych partiach zbiornika. Uchodzą za ryby spokojne i płochliwe. Samce wykazują agresję do rywali, często walczą między sobą, chwytając się szczękami .

Polecamy:   Zmienniak plamisty (Xiphophorus maculatus)

Większość ryb żyworodnych nie wymaga jakiś specjalnych warunków w akwarium, ich hodowla nie sprawia problemów przeciętnemu akwaryście, rozmnożenie tych ryb też należy do łatwych i nie wymaga jakiś specjalnych zabiegów.
Większość żyworódek co cztery do sześciu tygodni może mieć narybek. Zapłodniona samicę rozpoznamy po “spuchniętym” brzuchu.
Ze względu na to że większość żyworodnych zjada swoje młode po porodzie, należy młodym zapewnić odpowiednią liczbę kryjówek w postaci dużej ilości roślin, korzeni itp. Jeśli narybek jest w akwarium ogólnym należy dobrze karmić rodziców i innych mieszkańców akwarium co zniechęci je choć do drapieżnictwa. Możemy także przygotować akwarium tarliskowe ze specjalnym kotnikiem. Większość gatunków narybku ryb żyworodnych jest w stanie jeść pokarmy suche w proszku, płatkowane od początku życia.

Żyworodne ryby akwarystyczne są łatwe w hodowli w akwarium dają dużo radości podczas ich obserwacji, są zalecane dla początkujących akwarystów. Dają młodym akwarystą doskonałą okazją do zapoznania się z hodowlą ryb akwariowych.