Rzęsa drobna (Lemna minor)

Rzęsa drobna – pospolita zarówno w naturze jak i akwarystyce drobna roślina wodna. Zwana także Rzęsą wodną lub mniejszą.

NAZWA: Rzęsa drobna (Lemna minor)
INNE NAZWY: Rzęsa wodna, Rzęsa mniejsza
SYNONIMY:
RODZINA: Obrazkowate
POCHODZENIE: Gatunek kosmopolityczny. Europa, Azja, Afryka
WIELKOŚĆ: Szerokość 3 do 5 mm
WODA: Temperatura 15 - 35°C,
twardość wody: miękka - twarda
WYMAGANIA ŚWIETLNE: Średnie - wysokie
TEMPO WZROSTU: Szybkie
TRUDNOŚĆ UPRAWY: Łatwa

OPIS: Pierwotnie Rzęsa drobna występowała w Europie i Azji a obecnie gatunek ten rozpowszechniony jest na całej kuli ziemskiej (z wyjątkiem Antarktydy). Jest rośliną pływającą i spotkać ją można na powierzchni większości zbiorników wodnych a także wolno płynących cieków wodnych.
Rzęsa zbudowana jest z jasnozielonej blaszki unoszącej się na powierzchni wody. Blaszka zbudowana jest z kilku (od 1 do 4) miniaturowych liści i osiąga średnicę od 3 do 5 mm. W centralnym punkcie blaszki wyrasta cieńki, półprzeźroczysty korzonek który odpowiedzialny jest za stabilizację rośliny oraz pobieranie związków mineralnych z wody. Bardzo rzadko zakwita, wytwarzając drobniutkie zielone kwiaty.
Wśród akwarystów ma swoich zwolenników jak i przeciwników. Jedni uważają ją za niezwykle pożyteczna inni za prawdziwą plagę. Jej największym atutem jest pochłanianie dużej ilości azotanów. Jest także doskonałym schorzeniem dla narybku oraz źródłem naturalnego pokarmu dla ryb roślinożernych.

UPRAWA: Rzęsa wodna jest bardzo łatwa w uprawie, nie ma wymagań co do składu chemicznego wody potrzebuje jedynie odpowiedniej ilości światła.
W zbiornikach z mocnym oświetleniem szybko się rozrasta i zaciemnia zbiornik. Konieczne jest kontrolowanie populacji Rzęsy wodnej, ponieważ nadmierna jej ilość powoduje mocne zaciemnienie zbiornika a to powoduje wolniejszy wzrost roślin w akwarium.

SADZENIE: Jest rośliną pływającą i nie wymaga zabiegów związanych z sadzeniem. Rozrasta się dość dynamiczne na powierzchni wody i trzeba kontrolować jej populację. Trudno zlikwidować ją w akwarium, pozostawione pojedyncze osobniki szybko się rozmnożą pokrywając taflę wody.

Polecamy:   Wgłębka wodna (Riccia fluitans)

UWAGI: Ze względu na wysoką zawartość białka Rzęsa drobna jest bardzo dobrym pokarmem dla ryb oraz innych zwierząt roślinożernych.
Z uwagi na swoje zdolności fitoremediacyjne wykorzystywana jest na całym świecie, w tym w Polsce, do biologicznego oczyszczania ścieków.