Sitowie drobne (Eleocharis parvula)

Sitowie drobne (Eleocharis parvula) zwana także jako ponikło maleńkie popularna w akwarystyce roślina trawnikowa (1 planu). Eleocharis parvula jest jedną z łatwiejszych w uprawie tak drobnych roślin trawnikowych.

NAZWA: Sitowie drobne (Eleocharis parvula)
POCHODZENIE: Europa, północne i wschodnie rejony Afryki, Ameryka i Japonia
RODZINA: Cyperaceae
WYSOKOŚĆ: Do 7 cm
WYMAGANIA ŚWIETLNE: Niskie/średnie
TEMPERATURA: 10 – 28°C
TWARDOŚĆ WODY: Miękka - twarda
TEMPO WZROSTU: Średnie/Wysokie
TRUDNOŚĆ UPRAWY: Łatwa

OPIS: Ponikło maleńkie (Eleocharis parvula) – roślina z rodziny ciborowatych (turzycowatych), występuje w Azji, Europie, Egipcie, Ameryce Północnej oraz na Kubie. Występuje także w Polsce. W naturze jest rośliną bagienną występującą na mokradłach oraz terenach podmokłych.
Charakteryzuje się smukłym kłączem, z którego wyrastają liczne rozłogi oraz zielone liście w kształcie źdźbła trawy. Wysokość rośliny do około 7 cm. System korzeniowy słabo rozwinięty.

UPRAWA: W hodowli akwarystycznej nie wymaga szczególnych warunków. Do wzrostu nie potrzebuje silnego oświetlenia jak większość roślin trawnikowych. Rośnie bez problemu przy oświetleniu na poziomie 0,3W/l, jednak w mocniejszym świetle jej wzrost jest intensywniejszy. Nie potrzebuje specjalnego nawożenia jednak należy zadbać, aby akwarium było czyste i zadbane. Do szybszego wzrostu poleca się ją przycinać oraz sadzić w drobnym podłożu. Temperatura optymalna dla tej rośliny to 12-28°C. Rośnie zarówno w wodzie twardej jak i miękkiej – pH w granicach 6,0 – 7,5.
Rozmnażanie za pomocą rozłogów ziemnych, które wyrastają, obok siebie, w dużej odległości od rośliny macierzystej. Roślinę można przycinać do dowolnej długości.

SADZENIE: Eleocharis parvula sadzimy z przodu akwarium na 1 lub 2 planie. Sadzonki pogrupowane po kilka sztuk umieszczamy w podłożu na wzór szachownicy w odległości 0,5-2 cm. Im gęściej posadzimy tym szybciej roślina stworzy zwartą darń. Przycinanie rośliny stymulują ją do szybszego wzrostu a także staje się gęstsza. Przy sadzeniu tej drobnej rośliny sprawdza się pęseta która znacznie ułatwia ten zabieg.

NAWOŻENIE: Nie wymaga dodatkowego nawożenia jednak podawanie CO2 znacznie przyspiesza wzrost tej rośliny. Ważniejsze od nawożenia jest zachowanie czystości w akwarium – w mało zadbanym zbiorniku liście pokrywają się glonami.

UWAGI: Eleocharis parvula jest gatunkiem nasiennym jednak kwiaty pojawiają się tylko w formie emersyjnej – wystającej ponad zwierciadło wody, który w warunkach akwariowych gatunek ten rozmnażamy jest wegetatywnie – przez podział kłącza lub przez liczne rozłogi.