Ślimak Nertina Zebra (Neritina natalensis sp. Zebra)

Ślimak Nertina Zebra to średniej wielkości ślimaki, atrakcyjnie wyglądające i pożyteczne, zjadające glony w akwarium. Te pożyteczne ślimaki cieszą się coraz większą popularnością.

NAZWA: Ślimak Nertina Zebra (Neritina natalensis sp. Zebra)
INNE NAZWY: Ślimak Zeberka
RODZINA: Rozdepkowate (Neritidae)
BIOTOP: AFRYKA
ROZMIAR: Mały 2,5 – 3 cm
AKWARIUM: Małe – średnie
WODA: Temperatura: 20 – 26 ºC,
pH: 7-8.5,
twardość: średnio twarda - twarda
POKARM: Glony, inne pokarmy roślinne
ŻEROWANIE: Szyby i elementy wystroju akwarium
ROZMNAŻANIE: Jajorodne
DŁUGOŚĆ ŻYCIA: 3 - 5 lat
CENA: 3 - 6 ZŁ

OPIS: Nertina sp. Zebra to ślimak który w warunkach naturalny występuje w Afryce a dokładniej szybko płynące rzeki i strumienie, słonawe ujścia i delty rzek na terenie Kenii, Mozambiku, RPA oraz Somalii.
Ślimak Nertina Zebra to średniej wielkości ślimak akwariowy. Muszla tego ślimaka zwykle osiąga średnicę 2,5 – 3 cm. Charakteryzuje się ona żółtobrązową barwą z czarnymi lub ciemnobrązowymi, wąskimi pasami. Pasy te są bardzo regularne i układają się wzdłuż skorupy, zbiegając się u jej szczytu. Ciało tego ślimaka jest szare z ciemniejszymi pręgami.
Jest to pożyteczny, zjadający glony ślimak który jest spokojnym i łagodnym mieszkańcem akwarium. Prowadzi głównie nocny tryb życia. W dzień odpoczywa, zwykle nie zmieniając swojego położenia.

ODŻYWIANIE: Ślimak ten żywi się głównie glonami takimi jak zielenice czy okrzemki. Glony zjada głównie zeskrobując je z takich elementów jak kamienie, korzenie, szyby lub większe liście roślin.
Raczej nie zjada żywych i zdrowych roślin a jak już do tego dochodzi to jest to sygnał że w zbiorniku jest brak pokarmu którymi mogły by się żywić te ślimaki. Należy wtedy karmić ślimaki warzywami (świeże, mrożone lub blanszowane) takimi jak marchewka, ogórek, szpinak czy zielony groszek.

AKWARIUM: Akwarium w którym zamieszkają ślimaki Nertina Zebra nie musi być duży. Dla ślimaków tych ważna jest wielkość powierzchni dna – im większa tym lepiej. Akwarium powinno być wyposażone w liczne elementy dekoracyjne w postaci korzeni lub kamieni i skał z których ślimaki te uwielbiają zeskrobywać glony.
Rodzaj podłoża użyty w akwarium nie ma większego znaczenia dla tych mięczaków, światło najlepiej rozproszone i niezbyt silne. Filtracja w akwarium powinna być wydajna a woda regularnie podmieniana.
Zbiornik powinien posiadać pokrywę – zdarza się że ślimaki te opuszczają akwarium co najczęściej kończy się ich śmiercią. Wychodzenie tych ślimaków z akwarium może wskazywać na nieodpowiednie parametry wody, niedotlenienie lub brak pożywienia w akwarium.

Polecamy:   Akwarium: Pozostali mieszkańcy

ROZMNAŻANIE: Ślimaki te są jajorodne, często składają jajeczka w akwarium. Z jajeczek tych wykluwają się larwy które by przeżyć potrzebują wody słonej. W warunkach naturalnych larwy przenoszone są z prądem wody do słonawych ujść rzek. Larwy te gdy staną się w pełni ukształtowanymi ślimakami wracają w wyższe partie rzek gdzie żyją w słodkiej wodzie.
Ślimaki Nertina są rozdzielnopłciowe, jednak odróżnienie samicy od samca jest trudne, a nawet niemożliwe. Do zapłodnienia dochodzi wewnętrznie.
W warunkach akwariowych rzadko są rozmnażane a dostępne w handlu egzemplarze pochodzą z odłowu lub z ferm hodowlanych.

UWAGI: Neritina natalensis sp. Zebra to jeden z najpopularniejszych ślimaków z rodziny Nertina które spotykane są w akwariach słodkowodnych. Nieco mniej popularny jest ślimak Neitrina Red Onion.