Ślimak Tylomelania (Tylomelania Sp.)

Ślimak Tylomelania (Tylomelania Sp.) – to ślimak który pochodzi z Sulawesi (Celebes) gdzie występuje w bardzo dużej liczbie wyodrębnionych gatunków a część z nich hodowana jest w akwariach.

NAZWA: Ślimak Tylomelania, Tylomelania Sp.
RODZINA: Pachychilidae
BIOTOP: Azja
ROZMIAR: Średni 5 - 12 cm
AKWARIUM: Średnie, min. długość 60 cm
WODA: Temp.: 25 – 28 ºC,
pH 7,5 - 8,5
POKARM: Glony, detrytus, pokarmy roślinne
ŻEROWANIE: Dno akwarium
ROZMNAŻANIE: Jajożyworodne
CENA: 8 - 15 ZŁ

OPIS: Ślimaki Tylomelania to rodzaj ślimaków które pochodzą z indonezyjskiej wyspy Sulawesi (Celebes). Zamieszkują one tamtejsze jeziora tektoniczne które charakteryzują się wysoką przejrzystością, wysoką temperaturą (27-31°C) oraz bardzo dobrym natlenieniem wody. Jeziora te położone są wśród stromych wzgórz oraz tropikalnych lasów deszczowych, są ze sobą połączone rzekami lub podziemnymi kanałami. Jak do tej pory opisano 75 gatunków z czego 34 to gatunki endemiczne.
W naturze ślimaki Tylomelania w zależności od miejsca występowania znacząco różnią się od siebie, występują osobniki o rozmiarze muszli od 1 cm do 12 cm. Kolory muszli też bywają różne od żółtobrązowej, żółtawej, zielonkawej, brązowawej po czarną, muszle zwykle mają kształt stożkowy. Sama skorupa może być gładka lub karbowana ale niemal zawsze u dorosłych osobników końcówka muszli jest silnie skorodowana. Zarówno muszle jak i ciało (stopa i głowa) bywają różne w zależności od gatunku. Tylomelania może mieć ciało w kolorach od żółtego po szare czy czarne a jednocześnie może ono być nakrapiane lub w paski. Charakterystyczna dla ślimaków Tylomelania jest szeroka głowa z dobrze widoczną jamą gębową. Stopa jest niewielka a czułki wyrastają z podstaw głowy, oczy małe, czarne umieszczone u podstawy czułków.
Ślimaki te to zwierzęta spokojne i można je hodować wraz z innymi spokojnymi mieszkańcami akwarium. W zbiornikach w których zamierzamy hodować ślimaki z rodzaju Tylomelania należy unikać drapieżników polujących na ślimaki takich jak ślimak Anatome czy bocji które mogą uznać te ciekawe ślimaki za posiłek.

Polecamy:   Różowy zatoczek (Planorbella sp. Pink)

ODŻYWIANIE: W warunkach naturalnych ślimaki z rodzaju Tylomelania odżywiają się głównie glonami lub detrytusem (martwa substancją organiczną). Hodowane w akwariach gatunki nie są wybredne i oprócz glonów chętnie pożywiają się parzonymi warzywami czy tonącymi pokarmami dla ryb i skorupiaków.

AKWARIUM: Większość oferowanych na rynku ślimaków Tylomelania to dość duże odmiany które osiągają rozmiary od 5 do 10 cm dlatego akwarium w którym zamieszkają powinno mieć sporą powierzchnię dna. Minimalna długość zbiornika to 60 cm dla kilku osobników.
Woda powinna mieć temperaturę 25 – 28 stopni Celsjusza a pH powinno wynosić około 7,5 – 8,5. Woda powinna być krystalicznie czysta i dobrze natleniona.
Akwarium dla ślimaków Tylomelania powinno być dostosowane do konkretnego gatunku m.in. przez zastosowanie odpowiedniego podłoża. Niektóre gatunki zamieszkują zbiorniki z miękkim podłożem (piasek, żwir, muł) a inne na twardych powierzchniach takich jak kamienie, skały czy korzenie. W przypadku ślimaków Tylomelania mało jest informacji na ten temat dlatego najlepiej w akwarium powinien znaleźć się drobny piasek czy żwir oraz elementy dekoracyjne w postaci kamieni, skał czy korzeni. Część ślimaków lubi się zakopywać w podłożu. Umieszczając skały i kamienie trzeba wziąć pod uwagę wielkość ślimaków które mamy w akwarium i dostosować rozmieszczenie elementów tak by nie zaklinowały się między skałami.

ROZMNAŻANIE: Ślimaki Tylomelania to zwierzęta rozdzielnopłciowe i jajożyworodne. Samiec posiada narząd kopulacyjny (wyrostek) poprzez który dostarcza nasienie do zbiorniczka nasiennego samicy w którym jest przechowywane i używane w miarę potrzeb samicy. Po zapłodnieniu zarodki dojrzewają około 4 tygodnie wewnątrz organizmu samicy po czym rodzą się z pełni ukształtowaną muszlą. Dzięki zbiorniczkowi nasiennemu samica może niemal bezustannie rodzić nowe osobniki dzięki czemu ślimaki te w odpowiednich warunkach rozmnażają się dość szybko.