Staurogyne Repens

Staurogyne Repens to kolejna piękna roślina którą możemy zastosowywać jako trawnik lub roślinę drugiego planu. Swoją atrakcyjność zawdzięcza intensywnej zielonej barwie a długie i szerokie liście zakrywają całe dno tworząc zwarty trawnik.

POCHODZENIE: Ameryka Południowa
RODZINA:Acanthaceae
WYSOKOŚĆ: 5-15 cm,
WYMAGANIA ŚWIETLNE: Średnie - wysokie
TEMPERATURA: 20-28°C
TWARDOŚĆ WODY: Miękka-bardzo twarda
TEMPO WZROSTU:
Średnie,
TRUDNOŚĆ UPRAWY: Łatwa

OPIS: Staurogyne jest zwartą, odporną, pierwszoplanową rośliną o intensywnie zielonych liściach. Znaleziona została w rzece Rio Cristalino w południowej Amazoni.
W akwariach prezentuje się niezwykle atrakcyjnie jednak wymaga nieco u wagi od akwarysty. By uzyskać z niej zwarty gęsty trawnik roślinę należy intensywnie przycinać co sprawia że przerwy pomiędzy międzywęźlami są mniejsze a roślina jest bardziej krępa.
Staurogyne Repens jako roślinę drugoplanową należy rzadziej przycinać co sprawi że stanie się nieco wyższa i z większymi liśćmi. Rzadziej przycinana wypuści białe korzenie z łodyg co dla niektórych osób może być mało atrakcyjne.

UPRAWA: Roślina ta nie potrzebuje aż tak dużo światła, jednak gdy jest go za mało rośnie wyższa przez co trudno uzyskać efekt trawnika. Poprzez mocne i częste przycinanie możemy stymulować ją do tego aby przerwy pomiędzy międzywęźlami były mniejsze a roślina bardziej krępa. Jej listki także stają się mniejsze.

SADZENIE: Roślinę sadzimy w grupie zachowując odstęp 3-5 cm między sadzonkami. Sadzimy z przodu akwarium lub po środku akwarium tworząc jednorodną, zwartą kępę roślin. Pamiętajmy by najwyższe pionowe pędy od razu przyciąć, po tym zabiegu poziome pędy utworzą podstawę nowej rośliny i stopniowo rozprzestrzenią się po akwarium.

NAWOŻENIE: Wymaga nawożenia CO2 a także mikro i makro. Roślina posiada bardzo dobrze rozwinięty system korzeniowy przez to powinniśmy zadbać o odpowiednio żyzne podłoże.

Polecamy:   Strzałka skrzydlasta (Sagittaria subulata)