Szczupieńczyk karłowaty – (Epiplatys annulatus)

Szczupieńczyk karłowaty (Epiplatys annulatus) gatunek niewielkiej, pochodzącej z Afryki akwariowej z rodziny Szczupieńczykowatych.

NAZWA: Szczupieńczyk karłowaty - (Epiplatys annulatus)
SYNONIM: Clown Killifish
RODZINA: Szczupieńczykowate
BIOTOP: AFRYKA
ROZMIAR: Mały 4 cm
AKWARIUM: Małe, min. długość 40 cm
WODA: Temp.: 24 – 26ºC,
pH: 5.0 - 7.0 pH,
twardość: 2 - 12 ºdGH
POKARM: Żywe i mrożone larwy, pokarm płatkowy
ŻEROWANIE: Przy tafli wody, środek akwarium
ROZMNAŻANIE: Jajorodne
DŁUGOŚĆ ŻYCIA: 3 lata
CENA: 5 - 10 ZŁ

OPIS: Ten Afrykański gatunek spotykany jest na terenach wzdłuż wybrzeży Afryki Zachodniej – od Ghany po Gwineę. Jego naturalne siedliska to wolno płynące, leśne strumienie, przybrzeżne bagna i tereny zalewowe.
Szczupieńczyk karłowaty to niewielka, dorastająca do około 4 cm ryba z rodziny Szczupieńczykowatych. Torpedowo ukształtowane ciało o żółto beżowym ubarwieniu posiada cztery, poprzeczne, czarne pręgi. Charakterystyczna dla tego gatunku jest wydłużona, zabarwiona na pomarańczowo, płetwa ogonowa która przypomina płomień. Ubarwienie płetw może być różne, ponieważ istnieją w naturze różne odmiany barwne (np. żółta, czerwona, niebieska). Tęczówka oka jest niebieska.
Różnice między samcem a samicą są niewielkie. Samce są nieco większe, jaskrawiej ubarwione i mają dłuższe płetwy.
Jest gatunkiem o spokojnym usposobieniu i najlepiej czuje się większej grupie gdzie lepiej się prezentuje i wykazuje ciekawsze zachowanie.

ODŻYWIANIE: Szczupieńczyk karłowaty to ryba która jest drapieżnikiem i najchętniej przyjmują pokarm żywy w postaci drobnych owadów i ich larw. Oprócz pokarmów żywych chętnie przyjmuje pokarmy mrożone pochodzenia zwierzęcego. Pokarmy suche należy stosować jako pokarm uzupełniający.

AKWARIUM: Jest rybą niewielką i dla grupy kilku osobników wystarczy niewielki zbiornik o pojemności 30 – 40 litrów. Akwarium powinno być dość gęsto obsadzone roślinnością, wskazane są rośliny pływające takie jak Pistia czy Limnobium rozłogowe wśród których Szczupieńczyk karłowaty najchętniej przebywa. Zasiedla górne strefy akwarium.
W zbiornikach towarzyskich za towarzystwo najlepiej nadają się niewielkie ryby takie jak razbory, niewielkie pielęgniczki, kiryski oraz inne niewielkie i spokojne ryby.
Zbiornik powinien być przykryty gdyż ryby te są dobrymi skoczkami i potrafią wyskoczyć z akwarium. Woda powinna być miękka i lekko kwaśna. Temperatura wody powinna wynosić 24 – 26 °C.
ROZMNAŻANIE: Ryby te najlepiej rozmnażać w zbiorniku tarliskowym, o pojemności 40 – 50 litrów, do którego odławiamy około 20 sztuk. Ryby trą się, pływając w kółko jedna za drugą. Samice składają wśród korzeni i roślin drobniutkie jaja ikry, zaopatrzone w krótkie wyrostki. Jeśli tarlaki były wcześniej obficie karmione żywym pokarmem, larwy powinny wykluć się najpóźniej po dwóch tygodniach. Larwy najczęściej gromadzą się przy powierzchni wody a zauważyć je możemy dzięki metalicznie błyszczącej plamce na szczycie głowy. Należy je regularnie zbierać małym szklanym kieliszkiem. Są one bardzo małe, ale mają stosunkowo duże pyszczki. Zaraz po rozpoczęciu przez nie samodzielnego pływania, zjadają chętnie świeżo wyklute larwy solowca i bardzo szybko rosną.

Polecamy:   Proporczykowiec z Kap Lopez (Aphyosemion australe)