Szyszki olchy czarnej w akwarium

Szyszki olchy czarnej (Olsza czarna) z powodzeniem stosowane są w akwarystyce ze względu na zawartość garbników, zakwaszanie wody oraz jej dezynfekcję. Doskonałe sprawdza się przy tworzeniu biotopów czarnych wód “Black Water”.

Olcha czarna (Alnus glutinosa Gaertn.) – gatunek drzewa należącego do rodziny brzozowatych. Rośnie prawie na całym obszarze Europy, a także na niektórych obszarach Azji. Jej kwiatostany przekształcają się w niewielkie, ciemnobrązowe szyszki o długości do ok. 1.5cm które pozostają długo na drzewie.

Szyszki olchy czarnej znajdują zastosowanie w akwarystyce ze względu na:
Wydzielają garbniki które bardzo dobrze wpływają na kondycję ryb (pomagają przy schorzeniach i w początkowych stadiach niektórych chorób), mają działanie osłonne dla ikry ryb która nie psuje się tak łatwo, w akwariach tarliskowych wiążą niektóre białka zawarte w wodzie i są pokarmem dla narybku.
Obniżają ph wody.
Zmieniają barwę wody dlatego znajdują zastosowanie przy tworzeniu biotopów czarnych wód „Black Water”
Zakwaszają wodę dzięki czemu tworzą się bardzo dobre warunki dla takich gatunków ryb jak: pielęgniczki, kąsaczkowate czy zbrojnikowate. Polecane szczególnie do akwariów tarliskowych.
Element dekoracyjny zwłaszcza w mniejszych zbiornikach takich jak krewetkaria.
Dzięki temu że obniżają ph i zakwaszają wodę niszczą glony w akwarium.
Polecane w akwariach z krewetkami gdzie działają dezynfekująco nie robiąc krzywdy delikatnym krewetkom i raczkom.

Dawkowanie w akwarium. Dawki szyszek wrzucanych do akwarium nie są z góry określone dlatego należy robić to z głową i na bieżąco obserwować parametry wody. Przyjęło się, że 1 szyszka wystarcza do redukcji pH i odkażenia około 10 litrów wody, jednak siła działania szyszki uzależniona jest od wielu czynników. Przyjmuje się także że okres działania szyszki to około 2-3 tygodnie po tym czasie można ją wymienić lub zostawić w akwarium jako dekorację i dorzucić kolejną. Niektórzy przed umieszczeniem szyszek w akwarium przelewają je wrzątkiem, wówczas garbniki w nich zawarte są uwalniane znacznie szybciej.

Sposób użycia. Szyszki w akwarium możemy umieścić na dwa sposoby:
Szyszki wrzucamy bezpośrednio do zbiornika. Suche dość szybko toną a ich działanie będziemy mogli zaobserwować już po 1-2 dobach. Osoby które nie chcą umieszczać szyszek bezpośrednio w akwarium mogą je umieścić np. w filtrach.
Drugim sposobem jest sporządzenie wywaru z szyszek który potem wlewamy do akwarium. W tym celu wrzucamy szyszki do naczynia (ilość dostosowana do objętości zbiornika) i zalewamy je wrzącą wodą. Najlepszym rozwiązaniem będzie naczynie które możemy przykryć lub zakręcić – bardzo dobrze sprawdza się słoik który możemy zakręcić i zawinąć w koc dzięki czemu przedłużymy działanie wysokiej temperatury na szyszki (wysoka temperatura powoduje szybsze uwolnienie dużej ilości garbników do wody). Gdy wywar nam ostygnie jest gotowy by wlać go do wody.

Pamiętajmy że bez względu na to czy stosujemy suszone szyszki czy też wywar z nich wprowadzać je do zbiornika stopniowo i z głową. Gwałtowne zmiany w parametrach wody może doprowadzić do osłabienia i złego samopoczucia naszych podopiecznych w akwarium.

Źródło szyszek. Szyszki olchy czarnej możemy pozyskać na kilka sposobów.
Najprostszym z nich jest ich zakup – możemy je nabyć w dobrych stacjonarnych sklepach akwarystycznych lub w sklepach internetowych. Szyszki nabędziemy także na Allegro.pl czy też na OLX.pl
Najlepiej jednak gdy zdobędziemy je sami. Olcha czarna to dość popularne drzewo dlatego nie powinniśmy mieć problemu z ich znalezieniem. Pamiętajmy by zbierać je z dala od dróg i poza miastem. Najlepszym okresem na zbiór szyszek będzie późna jesień, po pierwszych solidniejszych mrozach gdzie szyszki są już po wysianiu nasion. W szyszki możemy zaopatrywać się przez długi czas – zostają one długo na drzewie nawet do momentu gdy drzewo wypuszcza już nowe szyszki, jednak najlepiej zrobić sobie zapas jesiennych szyszek.