Wąkrota białogłowa

Popularna roślina akwariowa pochodząca z Ameryki Południowej. Należy do roślin dość szybko rosnących. Posiada jasnozielone liście (skąd jej polska nazwa).

POLSKA NAZWA: Wąkrota białogłowa,
ROZMIESZCZENIE W AKWARIUM: 3 plan, pływająca,
POCHODZENIE: Ameryka Południowa,
WYSOKOŚĆ: do 100 cm,
WYMAGANIA ŚWIETLNE: niskie - średnie – wysokie,
TEMPERATURA: 15 – 28 °C,
TWARDOŚĆ WODY:
obojętna,
TEMPO WZROSTU:wysokie,
TRUDNOŚĆ UPRAWY: łatwa,

OPIS: Wąkrota białogłowa – popularna roślina akwariowa pochodząca z Ameryki Południowej. Swoim zasięgiem obejmuje obszar od Meksyku do Argentyny gdzie występuje jako roślina błotna, moczarowa przy brzegu rzek i strumieni.
Jest rośliną szybko rosnącą nadającą się do obsadzenia tylnej części akwarium, doskonale sprawdza się także jako roślina pływająca a w otwartych akwariach może posłużyć jako żywa dekoracja nadwodnej części akwarium.
Charakteryzuje się okrągłą, zygzakowatą łodygą na której naprzemianlegle osadzone są na ogonkach nerkowate lub prawie okrągłe zielone liście. Średnica blaszki liściowej nie przekracza 4-5 cm na krawędziach jest pofałdowana z głębokim, wąskim wycięciem przy podstawie. W węzłach tworzą się białe, cienkie korzenie wodne. Forma nadwodna kwitnie, tworząc małe, białe kwiaty które tworzą kwiatostan w kształcie parasola który umiejscowiony jest w kącikach liści łodyg nadwodnych.

UPRAWA: Roślina ta w zasadzie nie ma wymagań dotyczących wody, toleruje szeroki zakres pH czy twardość wody. Jeśli chodzi o światło też nie ma jakiś większych wymagań. Przy mocniejszym oświetleniu roślina ma skrócone międzywęźla oraz chętniej się rozgałęzia rozrastając się na boki. Mimo że Wąkrota wypuszcza liczne korzenie w międzywęźlach, słabo ukorzenia się w podłożu dlatego można ją przycisnąć do podłoża kamieniem lub przymocować do korzenia.
W akwarium szybko dorasta do powierzchni wody, po czym wytwarza liście pływające zazwyczaj większe niż pod powierzchnią wody. W akwariach otwartych potrafi wyrastać poza akwarium gdzie prezentuje się niezwykle atrakcyjnie.

Polecamy:   Krynia rzemieniolistna (Crinum calamistratum)

SADZENIE: W akwarium Wąkrotę głównie rozmnażamy poprzez sadzenie uciętych odcinków łodyg. Najlepsze efekty uzyskamy sadząc ją w podłoże wzbogacone w glinę i torf.

NAWOŻENIE: Nie wymagane, ale dodatkowe składniki odżywcze przyspieszają rozwój rośliny.

UWAGI: Wąkrota białogłowa jako roślina pływająca stanowi idealne schronienie dla narybku m.in. żyworódek dzięki czemu duża część narybku przeżywa.