Wielkopłetw wspaniały (Macropodus opercularis)

Wielkopłetw wspaniały (Macropodus opercularis) to jedna z najstarszych, słodkowodnych ryb hodowanych w akwariach. Gatunek ten to przedstawiciel rodziny guramiowatych (Osphronemidae).

OPIS: Wielkopłetw wspaniały pochodzi z Azji, jest gatunkiem naturalnie występującym we wschodniej części Chin, Wietnamie, Tajwanie, Korei i Japonii. Sztucznie wprowadzone populacje spotkać można na terytorium Stanów Zjednoczonych oraz na Madagaskarze.
W środowisku naturalnym zamieszkuje w niewielkich stawach, jeziorach, rowach melioracyjnych a nawet polach ryżowych. Uchodzą za ryby wytrzymałe które dobrze radzą sobie w trudnych warunkach m.in. w wodach ubogich w tlen.
Wielkopłetw wspaniały zwany także Wielkopłetwem chińskim do Europy sprowadzony został w 1869 roku.
Ciało Wielkopłetwa wspaniałego jest wydłużone, bocznie spłaszczone z charakterystycznymi dużymi płetwami. Płetwy brzuszna i ogonowa są z reguły czerwone, z pięknymi szafirowymi plamkami. Dorasta do 8 – 10 cm.
Ubarwienie jest zmienne, w zależności od warunków, od szarego, przez brunatne, do czerwonego. Przez ciało przebiega od 10 do 12 nieregularnych, niebiesko-zielonych pasów. Wyhodowano także odmianę albinotyczną – różową z czerwonymi pasami. Samiec wyróżnia się bardziej intensywnymi barwami, ostro zakończonymi płetwami oraz nieco większym rozmiarem – samce dorastają do 10 cm a samice do 8 cm.
Podobnie jak inne labiryntowce Wielkopłetw wspaniały może oddychać powietrzem atmosferycznym.
Charakterystyczne dla tego gatunku jest także usposobienie ryb. Spotykane są osobniki łagodne a także niezwykle wojownicze. Jedynie w okresie godowym wszystkie stają się agresywne. Podobnie jak bojowniki, samce staczają walki między sobą. W akwarium najlepiej trzymać jednego samca i kilka samic.

ODŻYWIANIE: Wielkopłetw wspaniały jest rybą wszystkożerną. W naturze odżywia się głównie drobnymi bezkręgowcami, narybkiem innych ryb oraz innymi drobnymi organizmami. W akwariach nie są wybredne i chętnie spożywają większość pokarmów. Uwielbiają pokarmy żywe lub mrożone takie jak larwy komara czy ochotki. W akwariach skutecznie walczą z plagą ślimaków i wypławek. Dietę ryb należy uzupełnić o pokarmy roślinne zawierające m.in. spirulinę.

Polecamy:   Prętnik trójbarwny (Trichogaster chuna)

AKWARIUM: Ze względu na agresję panującą między samcami ryby te należy hodować w haremach składających się samca i kilku samic. Wymagany jest średniej wielkości zbiornik o pojemności co najmniej 100 litrów.
Akwarium powinno być dość gęsto obsadzone roślinnością także z roślinami pływającymi. Rybą należy zapewnić wolną przestrzeń do pływania. Do dekoracji zbiornika można użyć korzeni, łupin orzecha kokosowego oraz suchych liści np. dębu. Akwarium powinno być przykryte – Wielkopłetw wspaniały to doskonały skoczek.
Parametry wody nie odgrywają większego znaczenia. Ryby te są bardzo wytrzymałe, tolerują szeroki zakres temperatur (16-27°C), znosi nawet spadek temperatury do 10°C. Dobrze się czują zarówno w wodzie lekko kwaśnej jak i lekko zasadowej.
Rybą tym bardzo trudno dobrać towarzystwo. Mniejsze ryby zostaną zjedzone, należy unikać ryb które mogły by podskubywać ozdobne płetwy Wielkopłetwa. Samce rzadko przejawiają agresję względem innych ryb, ale za towarzystwo najlepiej dobrać gatunki przebywające w strefie dennej akwarium między innymi gatunkami azjatyckimi takimi jak bocje czy piskorki.

ROZMNAŻANIE: Są to ryby jajorodne, rozmnażanie nie jest trudne. Wielkopłetw wspaniały jest gatunkiem który buduje pieniste gniazda wśród pływających po powierzchni wody roślin. Ze względu na dużą agresję samca podczas opieki nad ikrą najlepiej rozmnażać je w osobnym zbiorniku tarliskowym.
Akwarium przygotowane do rozrodu powinno mieć 50 – 60 litrów pojemności. Zbiornik napełniamy wodą do poziomu 10 -15 cm, umieszczamy w nim kilka kryjówek dla samicy, samiec jest agresywny podczas tarła. W akwarium umieszczamy także kilka kęp roślin, także pływających. W akwarium najlepiej użyć filtra gąbkowego oraz szczelnej pokrywy.
Do tak przygotowanego zbiornika przenosimy parę wielkopłetwów. Samiec już po pierwszym dniu zaczyna budować gniazdo z pęcherzyków powietrza na powierzchni wody. Gdy gniazdo zostanie ukończone ryby przystępują do tarła. Samiec zbiera z dna ikrę rozsypaną po akwarium i umieszcza ją w gnieździe. Po złożeniu ikry samicę należy odłowić ponieważ to samiec opiekuje się ikrą i samica traktowana jest jak wróg. Młode wylęgają się po 30-50 godzinach. Przez kilka dni pozostają w gnieździe. Gdy rybki zaczną swobodnie pływać po akwarium w poszukiwaniu pokarmu należy odłowić samca. Maluchy karmimy drobnym planktonem lub rozkruszonym na pył pokarmem suchym.

Polecamy:   Bojownik syjamski (Betta splendens)

UWAGI: Ze względu na swój wojowniczy charakter w Tajlandii ryby tego gatunku wykorzystywane są w celach hazardowych.
Wielkopłetw wspaniały jest wytrzymałą rybą i w okresie lata z powodzeniem możemy trzymać te ryby w oczkach wodnych.