Żabienica delikatna (Echinodorus tenellus)

Żabienica delikatna (Echinodorus tenellus) – jedna z najmniejszych żabienic hodowanych w akwarium. To drobna roślina przypominająca trawę zwykle która zwykle w akwarium zajmuje miejsce na pierwszym lub drugim planie.

NAZWA: Żabienica delikatna (Echinodorus tenellus)
SYNONIMY: Alisma tenellum Martius 1830, E. parvulus Engelmann f. randi Fasset 1955, E. tenellus (Martius) Buchenau var. parvulus (Engelmann) Fasset 1955
POCHODZENIE: Ameryka Południowa, Ameryka Środkowa
RODZINA: Alismatacae
WYSOKOŚĆ: 4 - 8 cm
SZEROKOŚĆ: 5 – 8 cm
WYMAGANIA ŚWIETLNE: Średnie - wysokie
WODA: Temperatura: 18 – 28°C
pH: 5 - 7,
Twardość: miękka do średnio twardej
UMIEJSCOWIENIE: Pierwszy - drugi plan
TEMPO WZROSTU: Średnie - wysokie
TRUDNOŚĆ UPRAWY: Średnio trudna

OPIS: Echinodorus tenellus to roślina która naturalnie występuje w Ameryce. Jej stanowiska rozpowszechnione są w południowej części USA po Brazylię. Zwykle zasiedla brzegi rzek a podczas niskich stanów wody, wynurzone rośliny kwitną tworząc liczny kwiatostan.
Żabienica ta osiąga maksymalną wysokość 8 cm a jej liście są szerokie na około 2 mm.
UPRAWA: W akwarium by dobrze rosła i stworzyła gęsty trawnik potrzebuje dość mocnego oświetlenia (min. 0,5W/l.) – jest dość wymagającą rośliną. Preferuje drobnoziarniste, żyzne podłoże, takie jak piasek wymieszany z gliną. Dno powinno być regularnie odmulane – w zaniedbanych zbiornikach liście żółkną.
Żabienica delikatna jest rośliną tolerującą dość szeroki zakres temperatury wody (od 18 do 30 ° C), a optymalne warunki to temperatura w zakresie 24 – 26 ° C. Najlepiej rozwija się w wodzie neutralnej lub kwaśnej o pH 5 do 7. `
W sprzyjających warunkach szybko się rozmnaża poprzez ukorzenione, podziemne rozłogi.

SADZENIE: Żabienica delikatną w zależności od wielkości zbiornika i planowanej aranżacji sadzimy w grupie na pierwszym lub drugim planie. Sadzonki umieszczamy pojedynczo zachowując kilku centymetrowy odstęp między sadzonkami.

NAWOŻENIE: Preferuje nawożenie podłoża np. kulkami glinianymi oraz podawanie CO2.

Polecamy:   Hygrophila pinnatifida

UWAGI: Jest rośliną lądowo-wodną dlatego doskonale nadaje się do zastosowania w paludarium gdzie formy nadwodne często kwitną.