Zbrojnik czerwony (Rineloricaria sp. red)

Zbrojnik czerwony (Rineloricaria sp. red) – słodkowodna ryba z rodziny zbrojnikowatych, z rodzaju Rineloricaria hodowana w akwariach. Zbrojnik L10a.

NAZWA: Zbrojnik czerwony (Rineloricaria sp. red)
SYNONIM: Red Lizard Catfish, L10a
RODZINA: Zbrojnikowate (Loricariidae)
BIOTOP: Ameryka Południowa
ROZMIAR: Średni, 12 cm
AKWARIUM: Średnie, min. długość 70 - 80 cm
WODA: Temperatura: 22-28ºC,
pH 6,0-7,0
twardość: 3-15°n.
POKARM: Glony, pokarmy suche, pokarmy roślinne
ŻEROWANIE: Dno, elementy akwarium
ROZMNAŻANIE: Jajorodne
DŁUGOŚĆ ŻYCIA: 5 – 8 lat
CENA: 15 – 25 ZŁ

OPIS: Pochodzenie tego gatunku nie jest znane. Prawdopodobnie Zbrojnik czerwony to krzyżówką zbrojników występujących w górnej części Amazonii.
Osobniki tego gatunku dorastają do około 12 cm i sylwetkę typową dla ryb zbrojnikowatych. Wydłużone, z szeroką głową ciało jest koloru od pomarańczowego do czerwonawo-brązowego. L10a podobnie jak inne zbrojniki posiada pysk zakończony przyssawką która służy do zeskrobywania glonów. Samce są smuklejsze, posiadają wąsiki oraz liczne wypustki które pokrywają górną część głowy.
Ryby te są pokojowo usposobione względem innych ryb, także zbrojników. Najlepiej czują się trzymane w większej grupie, trzymane pojedynczo prowadzą skryty tryb życia przez co są rzadko widywane.

ODŻYWIANIE: Zbrojnik czerwony jest gatunkiem wszystkożernym. Chętnie przyjmują pokarmy suche opadające na dno, sparzone lub gotowane warzywa (sałata, szpinak, ogórek, cukinia, marchew, dynia, kalafior) a także żywe lub mrożone larwy pokarmy mięsne. Pokarmy mięsne powinny być rzadziej podawane. Urozmaicona dieta zapewni dobrą kondycję i odpowiednie ubarwienie.

AKWARIUM: Gatunek ten nie jest zbyt wymagający jeśli chodzi o warunki hodowlane. Dla kilku przedstawicieli tego gatunku wystarczy zbiornik o pojemności 70 – 80 litrów. Zbiornik najlepiej żeby posiadał piaszczyste dno, liczne kryjówki w postaci korzeni i kawałków drewna, liści drzew, łupin kokosowych lub specjalnych, ceramicznych grot. Akwarium może być obsadzone roślinnością a oświetlenie nie powinno być zbyt silne.
Gatunek ten od lat rozmnażany jest w akwariach dlatego jest tolerancyjny i tolerują szeroki zakres parametrów wody w akwarium. Woda powinna mieć temperaturę między 22-28°C, pH 6,0-7,0; miękka do średnio twardej 3-15°n.
Zbrojnik czerwony jak najbardziej nadaje się do hodowania w zbiornikach ogólnych. Za towarzystwo najlepiej wybrać pokojowo usposobione ryby podobnej wielkości lub mniejsze, które nie będą zbytnio ingerować w życie tych zbrojników.

ROZMNAŻANIE: Gatunek jajorodny, dość łatwo rozmnażający się w akwariach.
Ryby te powinny same dobrać się w pary z większej grupy osobników tego gatunku. Do rozrodu potrzebować będziemy zbiornika z licznymi, wąskimi kryjówkami (np. ceramiczne rurki o średnicy do 5 cm), woda powinna być lekko kwaśna i miękka. Ryby do tarła zachęca zwiększona ilość pożywienia oraz zwiększona podmiana wody (40 – 60 %) na chłodniejszą.
Podobnie jak u innych zbrojników to samiec wybiera miejsce składania ikry, które oczyszcza a gdy samica złoży ikrę, zapładnia ją, wachluje i pilnuje. Młode wylęgają się po 4 – 5 dniach a żerować zaczynają po kolejnych 2 – 3 dniach. W tym czasie zapewnić należy im odpowiednią ilość świeżego pożywienia w postaci zmiękczonych liści kapusty, sałaty czy szpinaku. Dietę możemy uzupełnić larwami artemii czy nicieniami micro. Ważne by zapewnić młodym stały dostęp do świeżego pokarmu.
Młode są wrażliwe na jakość wody i niezbędne są codzienne, niewielkie podmiany.