Zbrojnik pospolity (Ancistrus sp.)

Zbrojnik pospolity (Ancistrus sp.) – jedna z popularniejszych ryb akwariowych potocznie zwana glonojadem. Ta pospolita ryba często mylona jest ze zbrojnikiem niebieskim.

NAZWA: Zbrojnik pospolity
NAZWA ŁACIŃSKA: Ancistrus sp.
SYNONIM: Common Bristlenose Catfish, Ancistrus common
RODZINA: Zbrojnikowate
BIOTOP: Ameryka Południowa
ROZMIAR: od 10 do 15 cm
AKWARIUM: średnie, duże
WODA: temp.: 18-32°Ctemp.: 18-32°C,
pH: 5.5 - 7.5 pH
twardość: 1 - 15 ºdGH
POKARM: Wszystkożerny: rośliny, glony, warzywa, pokarmy sztuczne w postaci tabletek, płatków lub granulek
CENA: 3-5 ZŁ

OPIS: Zbrojnik pospolity – słodkowodna ryba która gościła niemal u każdego akwarysty powszechnie nazywana glonojadem a błędnie sprzedawana i rozpoznawana jako zbrojnik niebieski. Tak naprawdę zbrojnik pospolity to mieszaniec rodzaju Ancistrus, któremu prawdopodobnie najbliżej do gatunku Ancistrus cirrhosus.
Ojczyzną zbrojników z rodzaju Ancistrus są rwące oraz stojące wody dorzecza Amazonki. W porze deszczowej spotykane są również na zalanych terenach leśnych. Osobniki powszechnie obecne w handlu w większości pochodzą od hodowców lub z farm hodowlanych.
Ryby te dorastają do 12-15 cm w zależności od wielkości zbiornika w jakim zamieszkują oraz od genów poszczególnych osobników, także ubarwienie ciała uzależnione jest od genów konkretnego osobnika które bywa barwy czarnej do jasnobrunatnej z jasnymi plamami. Sama budowa ciała jest typowa dla zbrojników czyli: brzusznie spłaszczone ciało, z szeroką głową, dwiema płetwami grzbietowymi. Szerokie, masywne płetwy piersiowe ułatwiają rybie poruszanie się po dnie. Otwór gębowy w dolnym położeniu, zakończony przyssawką, którą przyczepiają się do dekoracji i zeskrobują glony. Zbrojniki nie posiadają łusek a ich skóra pokryta jest nakładającymi się na siebie płytkami kostnymi, które tworzą pewnego rodzaju pancerz.
Samce nieco większe od samic, u dorosłych samców pojawiają się liczne, rozwidlone wyrostki na pysku które u samic są krótkie i ledwo widoczne.
Zbrojnik pospolity jest łagodnie usposobioną rybą która nadaje się to akwarium towarzyskiego a dzięki łatwej adaptacji do różnych warunków są odpowiednie dla początkujących akwarystów.

Polecamy:   Grubowarg syjamski (Crossocheilus siamensis)

ODŻYWIANIE: Zbrojniki z natury są rybami roślinożernymi i ich dieta powinna być bogata w składniki pochodzenia roślinnego. Żerują głównie na dnie lub szybach i innych elementach wystroju akwarium z których zeskrobują glonu – zwłaszcza jako osobniki młode.
Jako pokarm podstawowy dla zbrojnika mogą nam posłużyć pokarmy płatkowe lub w tabletkach, najlepiej z dodatkiem spiruliny. Dietę możemy uzupełnić warzywami takimi jak np. ogórek, siekana sałata, zielony groszek, szpinak, kabaczek, cukinia, melon, dynia, kalafior, brokuł itp. Ryby te nie pogardzą także pokarmem pochodzenia zwierzęcego który pobierają z dna zbiornika. Najchętniej pożywiają się mrożonym wodzieniem, planktonem czy mrożoną ochotką.
Choć zwane są glonojadami to jedynie osobniki młode pożywiają się glonami a osobniki dorosłe bardziej sprawdzają się w roli ekipy sprzątającej dno naszego zbiornika.

AKWARIUM: zbiornik dla glonojadów powinien mieć minimum 60 cm długości. Wysokość akwarium nie ma większego znaczenia, ważna jest powierzchnia dna na której żyją zbrojniki.
Jako podłoże możemy użyć zwykłego piasku lub żwiru – pamiętać jedynie należy żeby podłoże nie posiadało ostrych krawędzi. W akwarium powinny się znaleźć liczne kryjówki takie jak kamienie, groty skalne, ceramiczne doniczki czy łupiny kokosa. Konieczne zastosowanie jest zastosowanie korzeni lub kawałka miękkiego drewna, które jest dla zbrojników źródłem cennego błonnika. Dodatkowo wydzielane przez drewno garbniki zachęcają zbrojniki do tarła.
Woda nie powinna być twarda, Ph: 6-8. Glonojad ten lubi silny przepływ wody, więc potrzebna jest wydajna filtracja. Tolerują szeroki zakres temperatur od 18 do 32°C. Najważniejsza jest stabilność parametrów wody.
Urządzając akwarium w którym zamieszkają zbrojniki należy wziąć pod uwagę że delikatne rośliny mogą zostać uszkodzone a samo podłoże może zostać przekopane (zwłaszcza lekkie podłoża aktywne).
ROZMNAŻANIE: Zbrojniki pospolite dość łatwo rozmnażają się w warunkach akwariowych, często rozmnażają się w akwariach ogólnych przez co są popularne i tanie w zakupie. Najlepiej jednak jest je rozmnażać w oddzielnym akwarium tarliskowym, w haremie (1 samiec i 2 – 3 samice).
Są to ryby jajorodne. Ikrę składają w kryjówce z doniczki, orzecha kokosowego, rury pcv lub innej groty. Do tarła ryby pobudzamy poprzez podwyższenie temperatury wody, obniżenie jej twardości i pH, obfitsze karmienie. Większe podmiany wody (50-70%) co kilka dni na zimną też sprzyja wywołaniu tarła. U zbrojników to samiec wybiera miejsce złożenia ikry, po czym skrupulatnie je oczyszcza i broni przed intruzami a. Zachęca samicę, która wpływa do środka gniazda i składa jaja. Samiec natychmiast je zapładnia po wyjściu samicy. Ikry oraz narybku broni samiec, może on w ogóle nie opuszczać gniazda przez kilka dni. Wylęg następuje po 4-5 dniach. Do zużycia zapasów woreczka żółtkowego larwy przebywają wewnątrz kryjówki. Po tym okresie opuszczają gniazdo w poszukiwaniu pożywienia. Narybek rośnie nierównomiernie i jest wrażliwe na parametry wody.

Polecamy:   Otosek przyujściowy (Otocinclus affinis)