Zwartka drobna (Cryptocoryne parva)

Zwartka drobna (Cryptocoryne parva) – uznawana za najmniejszą roślinę z rodzaju Cryptocoryne znalazła swoje miejsce także w akwarystyce. Ceniona jest za niewielkie rozmiary oraz wymagania.

NAZWA: Zwartka drobna (Cryptocoryne parva)
SYNONIMY: Cryptocoryne nevillii sensu auct.
POCHODZENIE: Azja
RODZINA: Obrazkowate (Araceae)
WYSOKOŚĆ: 5 - 10 cm
WYMAGANIA ŚWIETLNE: Średnie
WODA: Temperatura: 20 – 28°C
pH: 5,5 – 8,0
twardość: 4-15 °dH
UMIEJSCOWIENIE: Przód akwarium
TEMPO WZROSTU: Niskie - średnie
TRUDNOŚĆ UPRAWY: Średnio trudna

OPIS: Zwartka drobna to roślina pochodząca z Azji a dokładniej ze Sri Lanki. W swym naturalnym środowisku spotykana jest nad brzegami szybko płynących rzek.
Ta najmniejsza Zwartka charakteryzuje się wąsko – owalnymi liśćmi o długości od 5 do 10 cm. Liście koloru jasnozielonego, bez odznaczających się żyłek. Najlepiej prezentuje się posadzona w grupie, wśród skał i kamieni.

UPRAWA: Zwartka drobna (Cryptocoryne parva) to roślina pierwszego planu która łatwo adaptuje się do warunków panujących w akwarium. Nie ma wymagań co do składu podłoża i parametrów wody a jedynym minusem tej rośliny jest to że należy do roślin wolno rosnących. Na tempo wzrostu pozytywnie wpływa podawanie CO2 oraz oświetlenie na poziomie 0,5 W/l. Pamiętać należy by Cryptocoryne parva nie rosła w cieniu innych roślin – znacznie ograniczy to tempo wzrostu tej rośliny.
Mimo że jest rośliną która nie ma większych co do parametrów wody to najlepiej rozwija się w wodzie miękkiej do średnio twardej z lekko kwaśnym odczynem.
Rozmnaża się poprzez tworzenie podziemnych kłączy z których wyrastają nowe rośliny potomne. Kłącza są krótkie dzięki czemu młode rośliny wyrastają blisko tworząc zwarte kępy roślin.

SADZENIE: Zwartkę drobną sadzimy w grupie, zazwyczaj jako roślinę pierwszoplanową. Pojedyncze egzemplarze sadzimy w odstępach co kilka centymetrów. Gatunek ten nie należy do roślin szybko rosnących dlatego na utworzenie zwartego i bujnego trawnika będziemy musieli poczekać kilka miesięcy. Tak jak każda kryptokoryna lubi żyzne podłoże, dlatego pod korzeniami warto umieścić tabletkę, pałeczkę nawozową lub popularną kuleczkę gliniano-torfową.

Polecamy:   Gwiazda Wodna (Pogostemon Helferi)

NAWOŻENIE: Zwartka drobna jest rośliną która wymaga uzupełniania w składniki odżywcze podłoża w którym rośnie poprzez zastosowanie kulek gliniano-torfowych lub pałeczek nawozowych. O zastosowaniu pałeczek nawozowych w akwarium piszemy tutaj.
Zaleca się podawanie dwutlenku węgla co znacząco wpływa na tempo wzrostu rośliny.