Zwartka Wendta (Cryptocoryne wendtii)

Roślina wodno-błotna która bez większych problemów zaadaptowana została jako roślina akwariowa. W akwarystyce znanych jest kilka odmian tej wytrzymałej i odpornej rośliny.

NAZWA ŁACIŃSKA: Cryptocoryne wendtii,
RODZINA: Obrazkowate,
POCHODZENIE: Azja,
WYSOKOŚĆ: 5-30 cm,
WYMAGANIA ŚWIETLNE: Niskie-średnie,
TEMPERATURA: 22-30°C
TWARDOŚĆ WODY: Miękka-średnia
TEMPO WZROSTU: Średnie, wysokie
TRUDNOŚĆ UPRAWY:
Łatwa

OPIS: Pochodzi z południowo-wschodniej Azji. Rośnie na terenach podmokłych, bagnistych, na brzegach stawów, strumieniach oraz w wolno płynących rzekach.
Kryptokoryna Wendta zbudowana jest z niewielkiego kłącza z którego którego rozetowo wyrastają lekko fałdowane, lancetowate liście, o szerokości do 3 cm. Długość liści zależna jest od warunków panujących w akwarium. Osiągają one długość od 5 do 30 cm. Liście mają zaokrągloną podstawę i spiczaste zakończenie. Kwiat w postaci zamkniętego języczka przy podstawie różowo-liliowy, rurka biała z fioletowymi kropkami. Roślina występuje w wielu odmianach, różnią się przede wszystkim kolorem – od jasnego zielonego poprzez czerwonawy po rdzawo brązowego. Zwartka Wendta doskonale prezentuje się na tle roślin o drobnych liściach. Jest rośliną drugiego planu ale ze względu na ogromne zdolności adaptacyjne poradzi sobie także jako roślina trzeciego jak i pierwszego planu gdzie niskie liście płożą się po podłożu.
Spośród odmian najczęściej spotkać można: Cryptocoryne wendtii green, Cryptocoryne wendtii brown. Jest to gatunek nadający się do hodowli przez początkujących akwarystów.
UPRAWA: Zwartkę Wendta najlepiej sadzić w drobnoziarnistym podłożu wzbogaconym gliną i torfem. Warstwa podłoża powinna wynosić 4-5 cm, które nie powinno być odmulane – zwartki bardzo lubią żyzne podłoże. Woda powinna mieć stabilne parametry, roślina wrażliwa na gwałtowne zmiany.
Jest rośliną która rośnie w niemal każdych warunkach. Rośnie przy silnym jak i słabym oświetleniu, w miękkiej lub średnio twardej wodzie o pH 5,5-8 i temperaturze od 20 do 30 °C.
SADZENIE: Choć zwartki to rośliny nasienne to w akwarystyce rozmnaża się ją wegetatywnie poprzez podział kłącza. Przy sadzeniu pojedynczych sadzonek należy uważać by nie uszkodzić korzeni rośliny (można je przyciąć).
Zwartkę Wendta powinna być sadzona w grupie, na pierwszym lub drugim planie w części środkowej akwarium.
NAWOŻENIE: Zwartki potrzebują żyznego podłoża dlatego przy ubogim podłożu należy uzupełniać składniki mineralne podłoża poprzez zastosowanie kulek gliniano-torfowych czy kapsułek nawozowych które umieszczamy w pobliżu korzeni. Wskazane jest także nawożenie żelazem.

Polecamy:   Onowodek Madagaskarski (Aponogeton Madagascariensis)

UWAGI: Przy gwałtownych zmianach parametrów wody w akwarium rośliny te chorują na tzw. “chorobę zwartek”. Choroba polega na tym, że w bardzo krótkim czasie większość liści rozpuszcza się, powstają dziury w liściach a te odpadają wraz z ogonkami. Bywa że roślina traci wszystkie liście – w takim przypadku należy pozostawić kłącze w podłożu, w wkrótce wyrosną z niego nowe liście odporne na aktualne warunki w akwarium.