Zwinnik czerwonousty (Hemigrammus rhodostomus)

Zwinnik czerwonousty (Hemigrammus rhodostomus) – ryba z rodziny kąsaczowatych (Characidae), często spotykana w akwariach. Ryba stadna, zgodna i towarzyska.

NAZWA: Zwinnik czerwonousty (Hemigrammus rhodostomus)
RODZINA: Kąsaczowate (Characidae)
BIOTOP: Ameryka Południowa
ROZMIAR: Średni 5 – 6 cm
AKWARIUM: Średnie, minimalna długość 60 cm dla kilku sztuk
WODA: Temperatura: 22 – 28 ºC,
pH: 5,5 – 7,
twardość: 2 - 15 ºdGH
POKARM: Mrożony, suchy, żywy
ŻEROWANIE: Środek akwarium
ROZMNAŻANIE: Jajorodne
DŁUGOŚĆ ŻYCIA: 3 – 5 lat
CENA: 4 – 8 zł

OPIS: Zwinnik czerwonousty to ryba pochodząca z Ameryki Południowej, spotykana jest w dolnym biegu Amazonki i przyległych do niej obszarów.
Gatunek ten dorasta do około 5 – 6 cm, osobniki dziko żyjące są nieco większe i dorastają do 7cm. Ciało tego gatunku jest wydłużone, koloru srebrzysto białego, czasem żółtozielonkawym odcieniem. Okolice otworu gębowego oraz tęczówki oczu są przy dobrym samopoczuciu ryb krwistoczerwone. Na płetwie ogonowej czarno-biały rysunek, wychodzący od podstawy tej płetwy ciemny pas ciągnie się aż do przednich promieni płetwy odbytowej. Pozostałe płetwy bezbarwne.
Zwinnik czerwonousty to gatunek stadny który w akwariach bardzo często pływa w zwartej grupie tworząc efektownie wyglądającą ławicę. Są to ryby łagodne i towarzyskie które bardzo dobrze sprawdzają się w zbiornikach towarzyskich.
Dymorfizm płciowy. Samica jest przeważnie nieco większa i ma bardziej wydatny brzuch. Samiec mniejszy i smuklejszy; w przedniej części płetwy odbytowej ma rząd haczyków, który oglądany gołym okiem wygląda jak delikatna, jasna kreseczka.

ODŻYWIANIE: Gatunek wszystkożerny. W warunkach akwariowych chętnie zjada niemal każdy pokarm. Zalecana jest urozmaicona dieta składająca się z drobnych pokarmów żywych lub mrożonych oraz pokarmów sztucznych.

AKWARIUM: Gatunek ten preferuje zbiorniki gęsto obsadzone roślinnością, z wolną przestrzenią do pływania. Akwarium powinno mieć co najmniej 60 cm długości dla kilku sztuk, najlepiej będą się prezentować w większym akwarium i większej grupie.
Woda powinna być dobrze filtrowana a filtr powinien generować niewielki ruch wody. Temperatura wody powinna oscylować między 22 – 28 ºC, w akwarium warto zamontować grzałkę, ryby te nie lubią dużych wahań temperatury. PH wody powinno wynosić od 5,5 do 7, twardość do 15 ºdGH.
Podłoże powinno być drobne i możliwie jak najciemniejsze ponieważ ryby właśnie w takim zbiorniku prezentują się najlepiej.

Polecamy:   Błyszczyk parański (Moenkhausia sanctaefilomenae)

ROZMNAŻANIE: Ryby te najlepiej rozmnażać w odpowiednio przygotowanym akwarium tarliskowym. Akwarium o pojemności 50 – 60 litrów, należy go zaciemnić. Woda powinna mieć temperaturę 26 – 28 °C miękka o pH 5,5-6,5, twardość 5°dGH. Na dnie akwarium należy umieścić drobnolistne rośliny które będą schronieniem dla składanej ikry.
Zwinniki rozmnażamy w grupie w której na każdego samca przypada jedna samica. Ryby obficie karmimy żywym i mrożonym pokarmem. Ryby po odbytym tarle odławiamy. Larwy wykluwają się po około 24-36 godzinach. Po około 4 dniach młode zaczynają pływać w poszukiwaniu pokarmu. Młode są bardzo małe należy je karmić pierwotniakami lub pokarmami dla narybku w płynie. Po podrośnięciu należy przejść na świeżo wylęgnięte larwy solowca, następnie drobny plankton.

UWAGI: Zwinnik czerwonousty to jeden z trzech dostępnych w handlu gatunków które są do siebie bardzo podobne. Pozostałe dwa gatunki to: Hemigrammus bleheri (Zwinnik blehera) oraz Petitella georgiae (czerwonogłówka), ryby te są często mylone, różnią się szczegółami.